Miłośnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w Filii nr 11 spotykają się regularnie co miesiąc, by nie tylko przeczytać dobrą literaturę, ale także o niej podyskutować i czasami wypić kawę, słuchając ciekawych opowieści. W miesiącu styczniu klubowicze poddali analizie powieść historyczną Stevena Saylora „Siedem cudów”, gdzie głównym bohaterem jest Gordianus Poszukiwacz, detektyw żyjący w 92 roku p.n.e., odwiedzający wszystkie cuda ówczesnego świata, rozwiązując zawiłe zagadki kryminalne. Zdaniem klubowiczów jest to świetna powieść historyczno-detektywistyczna, warta uwagi również ze względu na swoje walory historyczne. Godna polecenia nie tylko pasjonatom Rzymu, ale także tym, którzy szukają czegoś lżejszego do wypełnienia wolnego czasu. Na to spotkanie bibliotekarki przygotowały również ciekawą wystawę oraz pokaz multimedialny, który przedstawiał nie tylko Siedem Cudów Świata Starożytnego, ale również współczesne piękne budowle oraz cuda natury.
Lutowe spotkanie DKK zorganizowano w Tłusty Czwartek. Aby nie zaszkodził nadmiar pączków, klubowicze dyskutowali o książce biograficznej autorstwa francuskiej dziennikarki Michele Fitoussi- „Helena Rubinstein kobieta, która wymyśliła piękno”.
To „(…) wspaniała saga pełna miłosnych tragedii, małżeńskich dramatów, giełdowych krachów i utraconych klejnotów, w której pojawiają się wielkie talenty tamtych czasów takie, jak: Poiret, Chanel czy Louise de Vilmoirin. Zanim pojawili się Estee Lauder i Max Factor, była Helena Rubinstein.
Zawsze o krok przed swoimi konkurentami. Cesarzowa piękna zmieniła wizerunek milionów kobiet na całym świecie podając im lustro wiecznej młodości w postaci kosmetyków. Jednak zanim Helena Rubinstein zasłynęła marką kosmetyczną, wiodła pełne przygód życie. Humorzasta ekscentryczka, pracoholiczka z wężem w kieszeni. Prekursorka przemysłu kosmetycznego. Wszyscy znają ją z portretów Salvadora Dali czy Pabla Picassa, na których była przedstawiana jako obwieszona klejnotami miliarderka, ale czy ktoś wie, że ta niesłychanie pracowita kobieta była kiedyś skromną Polką?”
Mysłowiccy pasjonaci literatury zgodnie polecają tę książkę o kobiecie, która dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy osiągnęła sukces. Na spotkaniu nie zabrakło kosmetycznego akcentu w formie pokazu sposobów pielęgnacji dłoni, który został przeprowadzony z wykorzystaniem markowych kosmetyków.
W drugiej części spotkania odbyła się wędrówka po Chile – Pan Rafał wraz z żoną zaprosił wszystkich na ciekawą prezentację z podróży.
Na marcowe spotkanie DKK zapraszamy dnia 20 marca o godz. 17.30. Podczas niego omawiana będzie twórczość polskiej powieściopisarki Katarzyny Enerlich, która odwiedzi bibliotekę 11 kwietnia w ramach IV Mysłowickich Dni Literatury. Spotkanie DKK poprzedzi wieczorek literacki z mysłowicką poetką Grażyną Janotą.