Już po raz kolejny w Mysłowickim Ośrodku Kultury będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Teatru. W weekend poprzedzający święto zapraszamy do Kultowego Kinoteatru Znicz na Brzezince, gdzie będziecie mogli zobaczyć aż 3 premierowe spektakle MOK-owych zespołów teatralnych: Groszków oraz teatrów Wszyściusieńko i Podtekst. Dzień później kontynuujemy teatralne świętowanie i zapraszamy do wybrania się na spektakl teatru Plejada „Gwałtu, co się dzieje!” w ramach najpopularniejszego cyklu MOK-u „Teatralna niedziela”.
Mysłowickie „Święto teatru” odbędzie się w sobotę 25 marca w godz. 12:00-21:30 w Kultowym Kinoteatrze Znicz (czyli MOK-u Brzezinka) przy ul. Laryskiej 5:
- godz. 12:00 – grupa teatralna Groszki – premiera spektaklu „Jasiek i… WIRUS”, reż. Barbara Wójcik-Wiktorowicz
- godz. 18:00 – teatr Wszyściusieńko – premiera spektaklu „Serenada”, reż. Jarosław Filipski
- godz. 20:00 – teatr Podtekst – premiera spektaklu „Świnia”, reż. Michał Skiba
Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują wejściówki, które odbierzecie w:
- MOK-u przy ul. Grunwaldzkiej 7, w dziale imprez i animacji – pokój 104, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00
- MOK-u Brzezinka przy ul. Laryskiej 5 od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-19:00
Uwaga! W dniu wydarzenia dostępne będą kupony rabatowe uprawniające do zakupu biletu na kwietniową „Teatralną niedzielę” w cenie 50 zł w kasach MOK-u.
„Jasiek i… WIRUS” – grupa teatralna Groszki. Każdy z nas zna uczucie, gdy trawi nas przeziębienie. Jak Jasiek poradził sobie w walce z wirusem i jak radzą sobie najmłodsi aktorzy MOK-u, możecie zobaczyć, oglądając spektakl „Jasiek i… WIRUS”. To pełna humoru historia, której bohaterami są towarzyszące wirusom sytuacje i przedmioty. Chusteczki, termometr, apsik i gorączka kontra okrutny wirus. Co wyniknie z tej konfrontacji? Jakie są pułapki i jakie rozwiązania?
Tekst: Szymon Bogacz i Joanna Bućko
Reżyseria i scenografia: Barbara Wójcik-Wiktorowicz wraz zespołem
Opracowanie muzyczne i fortepian: Agnieszka Olszańska
Instrumenty: saksofon, klarnet i inne instrumenty akustyczne
Zespół Groszków liczy 15 osób. Co roku przyjmowani są nowi członkowie na miejsce wyrośniętych nastolatków. Groszki to teatralna „rodzina”, bo wspólnie grają tutaj dzieci zarówno w wieku 6, jak i 13 lat. To również miejsce, gdzie najmłodsi uczą się nie tylko sztuki scenicznej i doświadczają różnych technik teatralnych, ale także znajdują rozwiązania, jak współpracować w grupie, jak wygląda odpowiedzialność w zespole, jak uczyć się od siebie, czym jest kultura słowa oraz rozwijają się muzycznie, ruchowo i nabierają wiary w siebie. Groszki czerpią z różnorodności – każdy może tu wnieść coś od siebie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu na scenie MOK-u. Praca roczna składa się z zajęć, prób, występów i festiwali na terenie całej Polski. Groszki mogą poszczycić się osiągnięciami, które dostrzega rosnąca publiczność i jurorzy ogólnopolskich konkursów.
„Serenada” Sławomira Mrożka – teatr Wszyściusieńko – to zespół złożony z osób dorosłych, które stawiają swoje debiutanckie kroki na scenie dramatycznej. Zatem dla zespołu to premiera zupełna. Akcja rozgrywa się w lokalu o nazwie Kurnik, w którym gości zabawiają Kury. Czas otwarcia dobiega już końca, ale jeden z gości – Rudy – nie zamierza przerywać tak sympatycznego wieczoru i domaga się dalszej zabawy. Do akcji wchodzi szef lokalu Kogut… Co z tego wyniknie? Dodajmy, że i Kurom też nie chce się jeszcze spać. To sztuka o ciekawości i naiwności, o umiejętności manipulacji innymi dla osiągania własnych korzyści i wyznaczonego celu. Jest zabawnie i śmiesznie – nic dziwnego, w końcu to jednoaktówka napisana przez mistrza dowcipu i absurdu Sławomira Mrożka. Spektakl dla widzów od lat 15.
Występują:
- Blond – Anna Stolarczyk
- Bruna – Marta Kaszyca
- Ruda – Bartłomiej Wieczorek
- Kogut – Kamil Czubala/Olaf Józefoski
- Lis – Michał Młyński
Koncepcja przedstawienia: zespół
Opieka reżyserska: Jarosław Filipski
„Świnia” – teatr Podtekst. „Świnia” to swoisty spektakl teatralny, który odznacza się osobliwą innowacyjnością. Jego twórcy zależało na tym, aby odejść od standardowej adaptacji literackiej, dlatego też głównym nośnikiem treści w tej sztuce jest kompilacja podcastów, piosenka aktorska oraz muzyka na żywo. Wszystkie te elementy pozwolą nam na chwilę zadumy, zatrzymają nas niczym w transie. Dlaczego warto zobaczyć ten spektakl? Sztuka prezentuje przecinające się więzi ludzi z różnych środowisk, którzy mimo wielu sprzeczności nieustannie się do siebie przyciągają. Mimo iż typy postaci przedstawione są w krzywym zwierciadle, widz już na początku może mocno utożsamić się z bohaterami, znaleźć podobieństwo w relacjach ze swoimi bliskimi. Brawurowa gra aktorów, którzy są wszechobecni nie tylko w przestrzeni sceny, powoduje spore napięcie. Soczysty język i bliskość wypowiedzi powodują, iż jest to sztuka dla młodzieży od 16. roku życia. Jeżeli szukasz alternatywnego spektaklu, który nie pozwoli o sobie zapomnieć – zapraszamy na „Świnię”.
Występują:
- Karol – Radosław Myszka
- Karol II – Maciej Pytel
- Natalia, wokalistka – Róża Brzeska
- Siostra Karola – Patrycja Kawa
- Ojciec – Gerard Klimański
- Wujek Zbyszek – Olaf Józefowski
- Maciek – Michał Młyński
Scenariusz i reżyseria: Michał Skiba
Akompaniament muzyczny: Natalia Bezegłów
Natomiast „Teatralna niedziela” ze spektaklem „Gwałtu, co się dzieje!” w wykonaniu teatru Plejada zaplanowana jest na 26 marca. W sprzedaży są jeszcze ostatnie bilety. Więcej dowiecie się tutaj.
Informacja prasowa Mysłowickiego Ośrodka Kultury