Zachować pamięć o niezwykłym człowieku i promować kulturę filmową. Takie założenia niesie ze sobą organizowany w kwietniu festiwal „Pryzmaty”, podczas którego odbędzie projekcja pięciu filmów, których bohaterkami – lub twórczyniami – są kobiety związane ze Śląskiem. Seanse odbędą się 12 i 13 kwietnia w MOK-u przy Grunwaldzkiej 7.

Festiwal im. Janka Ziemby

Festiwal Filmowy „Pryzmaty” poświęcony jest osobie zmarłego dwa lata temu Jana Zięby, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnych Mysłowic. Patron wydarzenia to filmowiec, miłośnik fotografii, operator filmowy, kronikarz dziejów miasta, a przez wiele lat kinooperator w kultowym Kinie „Znicz”. Dzięki jego pasji kolejne pokolenia mysłowiczan będą mogły zobaczyć, jak zmieniały się Mysłowice.

– Jan Ziemba był niestrudzonym kronikarzem lokalnej codzienności, który pokazując swoje miasto, mówił także coś bardzo ważnego o świecie, w którym żył. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy pielęgnować pamięć o nim – mówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia i w związku z ogłoszeniem roku 2018 rokiem kobiet, poświęcona będzie kobietom ze Śląska – twórczyniom lub bohaterkom wyświetlanych w trakcie festiwalu filmów.

– Kobiety ze Śląska są znakomitymi pisarkami, reżyserkami, polityczkami. Chcemy o tym przypomnieć – mówi Katarzyna Grobelny, koordynator projektu w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Co zobaczymy na ekranie sali widowiskowej MOK?

12.04 o godzinie 17:00 wyświetlona zostanie „Solidarność według kobiet”, dwie godziny później, o 19:00 na ekranie pojawi się „Krystyna – ostatnia klasówka”. Po seansach, o godzinie 20:00, przyjdzie czas na spotkanie i rozmowę z zaproszonymi gośćmi.

13.04 cykl seansów rozpocznie o godzinie 17:00 film „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak”, później zobaczymy tytuł „Gruba”, którego projekcja rozpocznie się o 18:30. Ostatnim filmem festiwalu będzie produkcja zatytułowana „Zbliżenia” o godzinie 19:30. Po seansie, o 20:30 ponownie przyjdzie czas na dyskusję z gośćmi.

Bilet na jeden dzień festiwalu można nabyć w kasie MOK za 15 zł, 2-dniowy karnet jest natomiast w cenie 20 zł.