fot. materiały promocyjne

12 kwietnia o godz. 18 w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7 będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Dzień noc” autorstwa mysłowiczanki Agaty Szymanek. Wstęp wolny! Wystawę będzie można oglądać do 5 maja.

Pod tytułem „Dzień noc” kryje się fragment archetypowej opowieści, która może tłumaczyć wnętrze psychiki i podsuwać ukryte w podświadomości rozwiązania. Tutaj, jak w każdym prawdziwym micie, na dnie leży mrok, czyli sytuacja, z której nie można się wydostać, śmiertelne zagrożenie albo pułapka, często wynikająca z czyjegoś braku współczucia bądź egoizmu.

– Wykorzystuję metaforę, w której główną rolę odgrywa zwierzę. Analiza przedstawionych wyobrażeń prowadzi do odkrycia wewnętrznego lęku, lęku przed krzywdzeniem innych istot, jak również przed utratą własnego życia, zwłaszcza życia w wymiarze duchowym – mówi Agata Szymanek.

Nawiązanie do wystawy „Dni dnia”, która odbyła się w Kolonii Artystów w Gdańsku, pojawia się w obsesyjnym poszukiwaniu kształtu koła. Część druga cyklu, czyli „Dzień noc”, jest jednak bardziej narracyjna i przez ciepłą kolorystykę oraz odrobinę humoru stara się zbliżyć do widza i skłonić go do zwierzeń.

Agata Szymanek – urodzona w 1990 r., mieszka i pracuje w Mysłowicach. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie uzyskała tytuł doktora. Jej podstawowym medium jest malarstwo, które traktuje jako formę refleksji nad ogromem zjawisk i bodźców kształtujących relacje człowieka z resztą świata ożywionego. Najważniejsze jest dla niej pobudzanie wrażliwości społecznej, nauka odczuwania i rozumienia natury. Tworzy opowieści, których tłem jest złożoność i brak możliwości rozwiązania problemu, jakim jest istnienie człowieka na Ziemi. Inspiracji szuka w starych albumach przyrodniczych i geograficznych. Kolaże, będące projektem do pracy artystycznej, scala z napotkanych fragmentów/resztek. Ostatecznie projekty przenosi na płótna w dużym formacie.

Swoje prace prezentowała w instytucjach i galeriach takich, jak: Hornsey Town Hall Arts Centre (Londyn, UK), BWA Awangarda (Wrocław, PL), Rondo Sztuki (Katowice, PL), Christmas Steps Gallery (Bristol, UK), Kolonia Artystów (Gdańsk, PL), Muzeum Śląskie (Katowice, PL), DUMBO Arts Festiwal (Nowy York, USA).

Źródło: Informacja prasowa