fot.mat.org

Prawdziwe perły metropolii, gratka dla pasjonatów historii i fotografii, otworzą swoje zamknięte na co dzień bramy z okazji Metropolitalnego Święta Rodziny. Wystarczy zarejestrować się przez internetowy formularz, by zwiedzić Pałac Donnersmarcków czy prawosławną cerkwię w Sosnowcu. Seria wycieczek z przewodnikiem odbędzie się już 20 maja.

– To prawdziwe perły metropolii. Miejsca niezwykle charakterystyczne, z fantastyczną historią i architekturą – mówi Rafał Kurowski, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej. – Chcemy zaprosić mieszkańców Metropolii do ich odwiedzenia, by mogli przez kilka chwil poczuć magię tych miejsc – dodaje.

Z okazji Metropolitalnego Święta Rodziny będzie można wziąć udział w zwiedzaniu: bytomskiej EC Szombierki, Pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich oraz prawosławnej cerkwi pw. św. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii, która znajduje się w Sosnowcu. Liczba miejsc ograniczona – wymagana jest rejestracja, której można dokonać poprzez stronę internetową dostępną TUTAJ. Tam też znajduje się dokładny harmonogram wycieczek.

Łącznie odbędzie się pięć wycieczek. Po dwie odbędą się w: bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki, która nie bez przyczyny określana jest mianem „katedry industrialu” oraz siemianowickim pałacu Donnersmarcków. Dodajmy, że osoby, wybierające tę ostatnią propozycję, po raz pierwszy będą mogły zobaczyć pałac po dobiegającym właśnie końca, gruntowanym remoncie. Natomiast w Zagłębiu będzie można zobaczyć przepiękne wnętrza sosnowieckiej cerkwi.

Zwiedzanie będzie połączone również z plenerem fotograficznym, a więc wszyscy chętni mogą wziąć ze sobą aparaty, by uwiecznić na zdjęciach te wyjątkowe miejsca.