Sobota 18 maja upłynęła w naszym mieście nie tylko pod znakiem Dnia Seniora i zlotu zabytkowych samochodów. Tego dnia aż do późnej nocy otwarte dla zwiedzających, i to zupełnie bezpłatnie, były także miejskie muzea. Za nami bowiem Noc Muzeów 2019. Co przygotowały mysłowickie placówki?

– Różnego rodzaju konkursy, dzieci muszą trochę pochodzić, odnaleźć duchy muzeów z takimi czerwonymi sakiewkami i odebrać coś od nas, potem to muszą wszystko poskładać, no i na końcu najważniejsze: nagroda – opowiada Anita Wawrzyńska z Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Zarówno Centralne Muzeum Pożarnictwa, jak i Muzeum Miasta Mysłowice można było zwiedzać po ciemku, z latarkami w dłoniach, a do tego w towarzystwie duchów. Po zmroku odbyły się też strażackie pokazy gaszenia oleju.

– Nie byliśmy jeszcze nigdy tutaj, chcieliśmy zobaczyć, jak to wygląda. Jesteśmy w ogóle zdziwieni, że jest taka duża ekspozycja, myśleliśmy, że będzie parę wozów, a tutaj naprawdę duże zaskoczenie – mówi Grzegorz Adamczyk, jeden z gości CMP podczas Nocy Muzeów 2019.

Ponadto w Muzeum Miasta Mysłowice miał miejsce recital Danuty Chyckiej, która zaśpiewała piosenki z lat 30. i 40. Muzealne kino historyczne zaprezentowało filmy „Mysłowice 1919” i „Pamięć jest kluczem”. Nie zabrakło też quizów i atrakcji dla najmłodszych, wśród których ogromną popularnością cieszyła się ministrzelnica.

Tekst: Aleksandra Olszewska