Historia mysłowickich dzielnic skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic. Część z nich udało się odsłonić podczas czwartkowego spotkania w Muzeum Miasta Mysłowice. Jego tematem była dzielnica Wesoła.
– Dzielnica sama o sobie dała znać. Do tej pory najwięcej materiałów, jakie zebraliśmy w zakresie tworzenia filmów dokumentalnych, to właśnie dzielnica Wesoła ma ich najwięcej. Zbiory ludzi i ich pamiątki pozwoliły stworzyć ten półgodzinny film – mówi Adam Plackowski, dyrektor muzeum.
Goście muzealnego czwartku nie tylko zobaczyli film zatytułowany „Wesoła – zarys dziejów” ale mieli także okazję podziwiać wystawę poświęconą jednej z mysłowickich dzielnic. Na licznych fotografiach ukazane jest, jak w przeszłości wyglądało życie mieszkańców tej dzielnicy, jak zmieniała się architektura tego miejsca. Obraz, którego autorami są pracownicy muzeum Luiza Rotkegel oraz Marek Blaut ukazuje historię dzisiejszej dzielnicy w sposób chronologiczny.
– Wystawa i film zaczęły powstawać od grudnia 2013 roku, bo wtedy zrodził się pomysł. Scenariusz pisaliśmy do marca, następnie wraz z mieszkańcami weryfikowaliśmy informacje. Od kwietnia do maja trwał montaż, a już teraz możemy go oglądać – mówi Luiza Rotkegel z MMM.
Ukazanie dziejów Wesołej nie byłoby możliwe bez pomocy pasjonatów i miłośników lokalnej historii, którzy udostępnili mysłowickiemu muzeum swoje archiwa. Jedną z takich osób jest pan Jacek Zając, mieszkaniec Wesołej, z zawodu górnik, którego wielką pasją jest historia. Przy wsparciu radnego Jerzego Biesiadeckiego namówił pracowników muzeum do przedstawienia dziejów swojej rodzinnej dzielnicy. Jak mówi, w Wesołej jest wiele interesujących miejsc.
– Cegielnia, miejsca po byłych obozach, nasza książęca gospoda, kolonia Furstengrube, miejsca związane z drugą wojną światową, jakim jest np. cmentarz jeńców – mówi Jacek Zając.
Marzeniem Jacka Zająca jest wydanie albumu z fotografiami Wesołej. W swoim prywatnym archiwum pasjonat posiada już ponad piętnaście tysięcy zdjęć. A temat dzielnicy wzbudza bardzo duże zainteresowanie, co potwierdza wyprzedanie przez muzeum wszystkich płyt z filmem o zarysie dziejów.