Klara Pioskowikówna-Korczyńska, zwana „Telą”, urodziła się w 1919 r. Zawsze aktywnie uczestniczyła w życiu miasta i jego mieszkańców. Uprawiała m.in. tenis stołowy w klubie Lechia 06, śpiewała w chórze Harmonia, reżyserowała przedstawienia w domu ludowym. Uwielbiała organizować zabawę innym, ale przede wszystkim uwielbiała ludzi, a szczególnie dzieci. Migawki z jej życia zostały utrwalone na fotografiach. A zdjęcia te trafiły właśnie na wystawę w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

– Na prezentowanych zdjęciach znajdują się postacie z rodziny Pioskowików, natomiast z tyłu, w tle tych zdjęć, znajduje się architektura Mysłowic – mówi Wanda Grabania, kuratorka wystawy w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Fotografie zostały powiększone, żeby można było dokładnie przyjrzeć się jej bohaterom oraz dawnym Mysłowicom. Wszystkie pochodzą z prywatnych albumów Teli.

– Wielokrotnie nad tymi albumami siedziałyśmy, no i opowiadała. Była niesamowitą gawędziarką, naprawdę, można jej było słuchać całymi godzinami, mówiła bardzo barwnie i ciekawie – wspomina Iwona Jaromin, której ciocią była Klara Pioskowikówna-Korczyńska.

Po jej śmierci w 2000 r. albumy przejęła pani Iwona, która interesuje się genealogią swojej rodziny i są to dla niej bardzo drogie pamiątki. W jednej z mysłowickich grup historycznych na Facebooku pochwaliła się, że ma ciekawe archiwalne zdjęcia z naszego miasta. Temat podchwycił Bogusław Polak z Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga, który wspólnie z Wojciechem Kubowiczem z miejskiego muzeum nakłonił panią Iwonę do organizacji wystawy i dokonał wyboru najciekawszych zdjęć.

– Chciałabym, żeby taka wystawa zachęciła innych mieszkańców, rodowitych głównie, bo oni mają jakieś pamiątki, żeby sobie poszukali, poszperali, popytali. Jeszcze żyją ludzie, którzy pamiętają te czasy – podkreśla Iwona Jaromin.

Wystawę można oglądać w galerii M2 MOK-u przy Grunwaldzkiej do końca lipca.

Więcej o Klarze Pioskowikównie-Korczyńskiej przeczytacie tutaj.