fot. Danuta Sowa

Ta melodia, a także fragmenty „Strasznego dworu” czy „Halki” były tematem muzycznym tegorocznego koncertu pod hasłem „Dzieci – dzieciom”. Jego organizatorem, po raz kolejny już, było Stowarzyszenie Ognisk Muzycznych „Amadeusz”. Koncert, na który zaproszono najmłodszych z okazji Dnia Dziecka, odbył się w Sali Parnassos w Bibliotece Śląskiej 31 maja.

Tematem tegorocznego spotkania z muzyką był znany kompozytor Stanisław Moniuszko. Z kompozytorem i jego epoką w tle wystąpiły dzieci z ognisk muzycznych z Mysłowic, Katowic, Mikołowa i Świętochłowic.

– Do wspólnego słuchania pięknej moniuszkowskiej muzyki zaprosiliśmy dzieci z ochronki z Katowic i ośrodka opiekuńczo-wychowawczego sióstr św. Jadwigi z Katowic – mówi Joanna Bliwert-Hoderny, prezes „Amadeusza”. Dzięki sponsorom udało się nam zakupić śpiewniczki domowe oraz gry planszowe i słodycze – dodaje.

Z mysłowickiego ogniska zaprezentowali się: Amelia Mazur, Julia Dolata, Natalia Szymańska, Dominika Centner – śpiew; Natalia Janeczko, Alicja Mazur, Julia Gadomska, Tymoteusz Grabiec, Julia Skrzypczyk, Weronika Piechulek, Katarzyna Jarosz, Zofia Kies, Adam Kies, Anna Pochopień, Kinga Sidło, Nicol Rachlińska, Erina Bartnicka, Dominika Bryk, Zuzanna Adamczyk – fortepian; Zuzanna Pilarska, Zuzanna Stawicka, Maja Grasela, Filip Kalinowski, Emilia Kowalska – skrzypce.

Całość koncertu i niesamowitego widowiska przygotowała, wraz ze swoim synem Łukaszem, który świetnie odegrał rolę młodego Moniuszki, niezawodna Joanna Bliwert-Hoderny. A jeśli Moniuszko, to przecież nie mogło zabraknąć wykonania muzycznego i elementów prząśniczych. Prządkami były Agnieszka i Ola Bryk, hafciarką Zofia Kies.

– Ta pieśń jest bardzo znana, bo mistrz Moniuszko, natchniony duchem polskich pieśni ludowych, z nich przelewał natchnienie do swoich dzieł. Nie mniej pięknym utworem jest „Halka” czy „Straszny dwór”, a w nim znakomita aria kuranta – przekonuje Joanna Bliwert-Hoderny.

W pierwszej części koncertu wykonawcy zagrali i zaśpiewali pieśni Moniuszki, była też wspólna nauka piosenki „Kum i kuma”. W drugiej części wykonana została „Bajka”, natomiast trzecia część wypełniona była utworami z opery „Halka”. Na zakończenie publiczność wysłuchała fragmentów z oper „Hrabina” „Verbum Nobile”, „Straszny dwór” i „Beata”.

Koncertowanie przeplatane było wiedzą na temat Moniuszki. Nie bez przyczyny, bo wiedza ta przydała się na koniec do rozwiązania krzyżówki z hasłami dotyczącymi życia i twórczości kompozytora.

Dzień Dziecka to nie tylko prezent muzyczny, czyli koncert „Dzieci – dzieciom”, ale też wspomniane wcześniej słodkości i książeczka-śpiewnik Moniuszki dla każdego uczestnika koncertu.