O występ na wielkiej scenie podczas hucznych obchodów 100-lecia wybuchu pierwszego powstania śląskiego walczyli uczestnicy konkursu „Powstańcze śpiewanie”. W poniedziałek 10 czerwca w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyły się przesłuchania.

– Zgłoszone zostały pieśni w wykonaniu zespołów folkowych, popowych, jest kapela podwórkowa, jest chór, są soliści, są duety, tak że różnorodność stylistyczna, co mnie bardzo cieszy – mówi Grzegorz Płonka, koordynator przesłuchań.

Uczestnicy konkursu nie mieli prostego zadania, bo powstańcze pieśni śląskie nie są ani łatwe do wykonania, ani powszechnie znane.

– Wprawdzie mąż, prof. Adolf Dygacz, zebrał pieśni powstańcze w dosyć dużej ilości, opublikowanych zostało 100, ale one nie są znane – zaznacza Janina Dygacz, która zasiadła w jury.

Mimo to pomysłów na aranżacje pieśni nie brakowało ani młodszym, ani starszym artystom. Mali Ligocianie nie tylko zaśpiewali, ale także połączyli dwie pieśni historyczną narracją.

– Każda innowacja jest mile widziana, wiadoma rzecz, że kiedyś, 50-80 lat temu trochę inaczej się te pieśni śpiewało, z innymi instrumentami, ale będą na pewno w czasie konkursu i tradycyjne formy wykonawcze, ale i też będą z wykorzystaniem elektroniki, gitar – wylicza Grzegorz Płonka.

Co skłoniło uczestników konkursu do podjęcia tak trudnego tematu?

– Chęć rozwoju, a przede wszystkim kultywowanie, popularyzowanie tej muzyki regionalnej, bo jestem osobiście Ślązaczką i, kurczę, nie wybaczyłabym sobie, gdybym tutaj nie wystąpiła – tłumaczy Paulina Szczepocka. – Razem z grupą przyjaciół założyliśmy w Katowicach takie nieformalne stowarzyszenie Śląsk Folkowy, które jest zainteresowane kultywowaniem przede wszystkim śląskiej tradycji – mówi Aleksander Mateja z kapeli Dejcie Pozór. – My na co dzień gramy muzykę ludową i jeżeli jest jakaś tematyczne impreza, to po prostu szukamy pieśni do tego tematu, uczymy się ich i występujemy – dodaje Karo Przewłoka.

Jury w osobach Janiny Dygacz, Wojciecha „Lali” Kuderskiego i Jacka Turalika zadecydowało, że 14 sierpnia na terenie byłej kopalni Mysłowice zagrają Wiktoria Pukocz i Karolina Kubica z duetu Bel Canto oraz zespół Dejcie Pozór. Pozostali laureaci obu kategorii wiekowych (Mali Ligocianie, Paulina Szczepocka, zespół Od Do z Preczowa i Ślonsko Ferajna) razem ze zwycięzcami nagrają płytę upamiętniającą 100-lecie wybuchu pierwszego powstania śląskiego, które zaczęło się w Mysłowicach.