fot. ITVM

13 czerwca uczniowie po raz kolejny spotkali się w Mysłowickim Ośrodku Kultury podczas 9. już edycji rejonowego przeglądu poezji, prozy i małych form teatralnych w języku angielskim. Łącznie Wystąpiło prawie stu uczniów. 

W tym roku konkurs objął swoim patronatem prezydent Dariusz Wójtowicz, który wraz z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Gabrielą Dobińską pogratulował zwycięstwa licznym uczestnikom oraz wręczył nagrody.  

– Od 9 lat nieprzerwanie realizujemy rejonowy przegląd poezji, prozy, i małych form teatralnych po angielsku. Okazuje się, że taka drama to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka angielskiego. Dla nas anglistów jest to też dobra okazja, żeby się spotkać – mówi Agata Siwiec, anglistka ze Szkoły Podstawowej nr 4.

– Sponsorami nagród byli w dużej mierze rodzice, za co serdecznie im dziękuję. Nikt tu nie wyjeżdża bez nagrody, bez uznania, ale dla uczestników fajne jest to, że mogą tutaj być i są oklaskiwani przez swoich kolegów i koleżanki – dodaje Agata Siwiec.

Mysłowiccy uczniowie nagrodzeni zostali w następujących kategoriach:

poezja:

  1. miejsce – Grzegorz Szczęsny, SP14
  2. Matylda Brzywczy oraz Laura Stencel, SP14
  3. Nikola Szyndler, SP14

małe formy teatralne:

  1. miejsce – klasa 8a dwujęzyczna SP16, „Śpiąca królewna”
  2. miejsce -klasa 8a dwujęzyczna SP4, „Rzecz o zaginionej królewnie”
  3. miejsce – klasa 4a SP4, „Puss in boots”

Ponadto klasa 4a z SP4 otrzymała wyróżnienie za „Czerwonego Kapturka”.

skecze:

  1. klasa 6a SP4, „The Superman and the Psychiatrist”
  2. klasa 7b dwujęzyczna SP4, „The World Record”
  3. klasa 7b dwujęzyczna SP4, „The Space Restaurant”

Wyróżnienie za skecz „The Bank” powędrowało do klasy 6a z SP4.

poezja śpiewana/muzyka filmowa:

Solistka Anelia Dudkievich z SP16 oraz duet Zofia Gąsior i Karolina Gabryś z SP4 wywalczyły ex aequo pierwsze miejsce, podobnie jak zespół wokalno-taneczny Sunflowers z SP4.

Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością i jest okazją do pokazania nie tylko talentów aktorskich, językowych, ale także tanecznych i wokalnych naszych uczniów.

To także pretekst do spotkań mysłowickich nauczycieli i upowszechniania dobrych praktyk w ramach realizowanych projektów. Podczas tegorocznego przeglądu zaplanowano wspólne działania w ramach projektu „Erasmus plus. Nasza czwórka otwarta na 4 strony świata: języki, talent, pasja i wiedza”, który będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w ciągu najbliższych 2 lat. 

Na realizację tego projektu SP4 pozyskała z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji grant w wysokości blisko 33 tys. euro, a jego rezultaty przełożą się bezpośrednio na popularyzację idei klas dwujęzycznych w naszym mieście oraz podniesienie jakości pracy szkoły.       

Tegoroczny przegląd był także okazją do zaprezentowania rezultatów oraz podsumowania projektu e-Twinning, realizowanego przez uczennice klasy dwujęzycznej 8a SP4 i koordynowanego przez Annę Ciach i Małgorzatę Caban.

– Projekt realizowaliśmy od stycznia 2019 do 15 czerwca 2019. Obejmował tematy związane z historią, językiem polskim, wiedzą o społeczeństwie, współczesnymi problemami i oczywiście edukacją dla pokoju – mówi Anna Ciach, koordynatorka.    

– Projekt był bardzo ciekawym przeżyciem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych osób. Dzięki projektowi mogliśmy się wszechstronnie rozwinąć. Pracowaliśmy w różnych językach  mówi Aleksandra Chablewska, uczennica klasy 8a.

Podziękowania za systematyczną współpracę z SP4 otrzymali Michał Witas, konsultant Europe-Direct Katowice, oraz Tomasz Wojtasik reprezentujący Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.