Śpiewają już od 65, a od 30 lat chórem nieprzerwanie kieruje mysłowiczanka. W kościele ewangelickim odbędzie się podwójna uroczystość; urodziny chóru Jubilate Deo oraz jubileusz trzech dekad dyrygenckiej pracy Joanny Bliwert –Hoderny. Koncert, który poprzedzi nabożeństwo dziękczynne, odbędzie się w niedzielę w kościele ewangelicko- augsburskim o godzinie 17:00.

W związku z tym wyjątkowym jubileuszem postanowiliśmy odwiedzić parafię przy ulicy Powstańców, w której odbywają się próby chóru. Rozmawialiśmy tam z dyrygentką Jubilate Deo o historii chóru oraz o trzech dekadach jej pracy.

Chór działa przy parafii ewangelicko – augsburskiej ap. Piotra i Pawła w Mysłowicach. Jubilate Deo jest przede wszystkim śpiewaczą grupą ekumeniczną, w szeregach której są chórzyści z niemal całego dekanatu mysłowickiego. W jego repertuarze znajdziemy nie tylko pieśni w języku polskim, ale także niemieckim, starocerkiewnym oraz hebrajskim.

Choć mówimy o 65-leciu działalności, historia chóru Jubilate Deo sięga czasów dawniejszych niż 60 lat, a dokładnie przełomu XIX i XX wieku. W czasie wojny chór zawiesił działalność, by wznowić ją dzięki zaangażowaniu Adama Korfantego. Joanna Bliwert–Hoderny objęła dyrygenturę po Korfantym w 1987 roku, tuż po ukończeniu studiów.

Muzycy mają na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą, a także wspaniałe nagrody i wyróżnienia. Jedynie w ciągu ostatniego roku Jubilate Deo występował m.in. w NOSPR podczas gali reformacyjnej, czy w chorzowskim Teatrze Rozrywki.