fot. Mysłowicki Ośrodek Kultury

6 projektów zainicjowanych przez mieszkańców w trzech dzielnicach będzie realizowanych od sierpnia do listopada w ramach projektu „Dźwig kultury” Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Celem przedsięwzięcia „Dźwig kultury” było odszukanie, identyfikacja i pobudzenie potencjału kulturotwórczego mieszkańców trzech dzielnic, Dziećkowic, Morgów i Wesołej, oraz wzmocnienie ich relacji z Mysłowickim Ośrodkiem Kultury.

– MOK miał możliwość realizacji tylko w trzech dzielnicach. Dlatego skupiliśmy się na tych najbardziej oddalonych od centrum, w których mamy swoje filie. Są to też nasze najmniejsze ośrodki – mówi Barbara Wójcik-Wiktorowicz, koordynatorka projektu z ramienia Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Założeniem projektu realizowanego w programie Narodowego Centrum Kultury „Dom kultury+. Inicjatywy lokalne” jest unaocznienie mieszkańcom gmin i peryferyjnym firmom, że siła tkwi w lokalnym potencjale i warto nawiązywać wspólne relacje i budować kulturalną przestrzeń.

– Umacniamy wtedy lokalne dziedzictwo i tożsamość. A MOK w tym wszystkim pomaga, bo taką mamy misję. Ponadto „Dźwig kultury” to nie jest jednorazowy projekt, a otwarcie na podobne inicjatywy w przyszłości – dodaje Basia Wójcik-Wiktorowicz.

Każda z tych dzielnic ma inny potencjał, ale jak podkreśla MOK, są one polem do odnajdywania perełek lokalnej kultury. I to właśnie tych perełek szukano od marca do końca czerwca br. Projekt był podzielony na trzy etapy, podczas których odbyły się m.in. warsztaty połączone z omawianiem konkretnych pomysłów mieszkańców wybranych dzielnic. Ostatecznie wybrano sześć projektów. W Dziećkowicach będzie realizowany projekt „Rozpoznaj swoich dziadków”, którego inicjatorem jest pan Józef Piwowarczyk, oraz „Gwiazdy pod gwiazdami” pani Alicji Kulawik. W Morgach wygrały projekty: „Morgowskie święto Marcina” zainicjowany przez panią Ilonę Warczek oraz „Nakręcamy się” Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice. Natomiast w Wesołej wybrano projekty: „Smaki jadalne i wizualne” pani Alicji Wyrostek oraz „Wesoła w kadrze” pani Dominiki Krutyszy-Kmiecik.

„Rozpoznaj swoich dziadków” – projekt zakłada stworzenie wystawy fotograficznej składającej się z zebranych wśród mieszkańców starych fotografii. Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z historykiem-regionalistą, który będzie opowiadał o dawnych zwyczajach, strojach i tradycjach. Na wystawie przewidziana jest też fotobudka oraz wykonanie kopii zdjęć i wręczenie ich osobom, które rozpoznały na nich swoich bliskich. Inicjatorami są Józef Piwowarczyk, lokalny aktywista, i rada dzielnicy.

„Gwiazdy pod gwiazdami” – projekt zakłada kilka projekcji rodzinnego kina plenerowego zorganizowanych w ogrodzie filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury w Dziećkowicach. Będą to projekcje kina familijnego i kina dla dzieci, którym będzie towarzyszyć wspólne prażenie popcornu i samodzielne wykonywanie tutek na popcorn.

„Morgowskie święto Marcina” – projekt zakłada wcielenie w życie idei przyświecającej patronowi, czyli tworzenie wspólnoty i integrację lokalnej społeczności. Kluczowymi elementami tych obchodów będą: rogale świętomarcińskie pieczone przez lokalne piekarnie oraz kawiarnię Caffe Cecilia, której właścicielka Ilona Warczek jest inicjatorką projektu. Przewidziany jest także pochód na czele ze św. Marcinem podążającym na koniu, kotyliony, pieśni oraz konkurs rodzinny na najpiękniejszy lampion.

„Nakręcamy się” – projekt zainicjowany przez Młodzieżową Radę Miasta Mysłowice dla młodzieży, składający się z warsztatów i projekcji filmowych oraz konkursu filmowego. Zakłada kilka spotkań warsztatowych, w wyniku których młodzi dotkną sztuki filmowej w praktyce, zrealizują własne produkcje pod okiem fachowców, a także obejrzą kilka dobrych filmów.

„Smaki jadalne i wizualne” – projekt o charakterze międzypokoleniowym, którego głównymi wątkami są kulinaria i aktywność relaksacyjno-malarska. Zakłada spotkania warsztatowe ze specjalistami w tematach: kultura jedzenia oraz jedzenie regionalne. Dodatkowo zaplanowany jest rodzinny konkurs kulinarny oraz powstanie przepiśnika jako dzieła powarsztatowego.

„Wesoła w kadrze” – projekt skierowany do dzieci i seniorów, zakłada budowanie wspólnej przestrzeni sztuki: warsztaty i wystawa. Dzieci będą projektować i aranżować własną pracownię, słuchając opowieści swoich dziadków o tym, jak dawnej toczyło się życie w dzielnicy. Będą temu towarzyszyły warsztaty i spacery fotograficzne oraz tworzenie portretów swoich dziadków. Projekt zainicjowany przez Radę Dzielnicy Wesoła.

Projekt „Dźwig kultury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+. Inicjatywy lokalne. Edycja 2022”.