Szybkimi krokami zbliża się kolejny sezon wystaw, spotkań i prezentacji w Muzeum Miasta Mysłowice. W programie znalazł się ponownie cykl Muzealnych Czwartków, flagowa propozycja muzeum, która zdobyła sobie liczne grono odbiorców. Plany muzealników przewidują m. in. tworzenie miejskich szlaków dziedzictwa kulturowego Mysłowic.
Wrześniowy program
Nowy muzealny sezon zainaugurowany zostanie po wakacyjnej przerwie 6 września wystawą „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”, przygotowaną przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gościem czwartkowego wieczoru będzie Dariusz Dyrda, redaktor naczelny „Ślůnskiego Cajtungu” i tygodnika „Echo”, który opowie o historii granic Śląska w prelekcji „Przemsza, miejsce styku wchodu i zachodu”.
Upamiętnienie Prymasa z Mysłowic
4 października siedemdziesiąta rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda upamiętniona zostanie wykładem senatora Czesława Ryszki pn. „Kard. August Hlond ze śląskiej rodziny – o rodzinie”. Wieczór uświetni wystawa „August Hlond – Prymas z Mysłowic (1881-1948)”, przedstawiająca historię jednej z wybitniejszych postaci w najnowszych dziejach Polski.
Powiązania Hallera z Mysłowicami
8 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę publiczność obejrzy wystawę poświęconą gen. Józefowi Hallerowi i jego związkom z Mysłowicami. W tym dniu muzeum gościć będzie członków Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków.
Zakończenie Muzealnych Czwartków
Tegoroczne czwartki zakończy 6 grudnia ekspozycja pt. „Przygoda z koronką klockową”. Będzie to wystawa prac koronczarek, tworzących koronkę klockową pod okiem Małgorzaty Połubok, wybitnej specjalistki tej tradycyjnej metody artystycznej twórczości.
Wernisaż ZHP Mysłowice
We wrześniu muzeum zaprasza także na wernisaż okolicznościowej wystawy prezentującej dorobek 95-lecia Hufca ZHP w Mysłowicach, w tym m. in. postać harcmistrza Edwarda Nowaka, komendanta mysłowickiego Hufca ZHP w latach 30-ych ubiegłego stulecia. Pod koniec roku muzealnicy planują prapremierę swojego nowego filmu o ZHP.
Od 1 sierpnia br., po ponownym wygraniu konkursu na stanowisko dyrektora, pracą MMM pokieruje przez najbliższe 3 lata, Adam Plackowski, mysłowicki artysta plastyk
Popularyzacja Muzeum
Czwartkowe wieczory, okraszone nierzadko muzyką, filmem i fotografią, znajdują uznanie wśród coraz liczniejszego grona mieszkańców naszego miasta. Podczas 127 dotychczasowych spotkań z tego cyklu bywalcy muzeum mieli okazję posłuchać wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki.
Wśród licznych planów MMM kluczowe miejsce zajmuje projekt tworzenia miejskich szlaków dziedzictwa kulturowego Mysłowic, związanych głównie z największą na świecie stacją emigracyjną funkcjonującą na styku granic trzech zaborczych mocarstw. Szlaki ilustrować będą historię Powstań Śląskich, dawnego pogranicza (od dworca PKP do Trójkąta Trzech Cesarzy) oraz dorobek przemysłu, głównie górnictwa, hutnictwa i kolejnictwa.
W zbiorach muzeum posiada 2 tys. 763 eksponaty, spośród których 117 wpisanych jest do inwentarza depozytów. W ostatnich 4 latach placówka wzbogaciła się o 285 pamiątek, z czego 209 przekazano w formie darów. W tym samym czasie pozyskała 36 tys. zł z funduszy zewnętrznych na realizację programów historyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.