Warsztaty ekologiczne i cyrkowe dla dzieci, dyskusje o zero waste i racjonalnym korzystaniu z surowców, a przede wszystkim nietypowy koncert z muzyką tradycyjną. W niedzielę na mysłowickim rynku ruszył cykl „Koncertowa ekologia”, którego celem jest upowszechnienie wiedzy i świadomości ekologicznej.
– Pomysł miałam, żeby połączyć ekologię i koncerty. Dlatego nazywa się „Koncertowa ekologia” i chciałabym, żeby z jednej strony pełnił taką funkcję rozrywkową, stąd te koncerty. Natomiast drugą funkcją jest niewątpliwie uświadamianie ekologiczne ludzi. Ja uważam, że takie warsztaty, różne spotkania to nigdy tego za dużo. Jesteśmy już trochę wyedukowani, natomiast zawsze można coś poprawić, można się dowiedzieć czegoś nowego – mówi Ania Kurzydło, pomysłodawczyni cyklu „Koncertowa ekologia”.
Oprócz debaty o ekologii, którą poprowadziło Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, nie zabrakło atrakcji dla dzieciaków. Spektakl „Król Maciuś” przedstawiła grupa O Teatr, warsztaty cyrkowe poprowadziła grupa Hapijama Fun Art, a grupa Bubaski Gugaski uczyła, jak malować… wodą.
– Jakkolwiek by to nie brzmiało, to dzieciaki bawią się fantastycznie, robiąc jedno i drugie. Uczą się chodzić na szczudłach tudzież malować – mówi Marcin Wiśniewski z fundacji W to Mi Graj.
Wisienką na torcie niedzielnego wydarzenia był koncert Ani Brody, cymbalistki i wokalistki, posługującej się śpiewem „białym”. Jak według niej połączyć muzykę z ekologią?
– W bardzo prosty sposób. Ja gram na instrumentach folkowych, czyli instrumentach tradycyjnych, które pochodzą z czasów, kiedy muzyka wiejska, muzyka tradycyjna zajmowała trochę szerszą rolę w kulturze. Większość tekstów, np. ludowych czy tradycyjnych, czy folkowych, to są teksty, w których rośliny i wszystko co jest związane z życiem zielonym, niezwykle się przewijało – mówi Ania Broda, wokalistka.
Realizatorem cyklu spotkań „Koncertowa ekologia” jest fundacja W To Mi Graj w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce 18 września w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie. 20 września wydarzenie wróci do Mysłowickiego Ośrodka Kultury, a 3 października zakończy się w katowickim MDK-u.