Po wakacjach do Muzeum Miasta Mysłowice wracają comiesięczne spotkania z historią i sztuką. Bohaterką 177. „Muzealnego czwartku” była ukraińska artystka Swietłana Prima wraz ze swoimi ikonami.

Swietłana Prima urodziła się w Charkowie, gdzie ukończyła szkołę malarstwa ikonograficznego przy duchownym seminarium klasztoru Pokrowskiego. Po wybuchu wojny przyjechała do naszego kraju. Nadal maluje i stara się zaznajomić Polaków z ikonami i ich stylistyką.

– Tak jak do nas Bóg coś mówi, to on do nas mówi i tak w ikonie wychodzi, że ikona powinna do nas mówić – tłumaczy Swietłana Prima.

Artystka podkreśla, że wyjątkowość ikon polega m.in. na tym, że powstają one według kanonu, czyli zbioru określonych zasad.

– Nawet kolor powinien być dopasowany do różnych świętych, Matki Boskiej, samego Boga – zaznacza Swietłana Prima.

Ikony Swietłany Primy znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Izraelu czy we Włoszech, a także w świątyniach w Ukrainie. Wystawa jej ikon i nie tylko w Muzeum Miasta Mysłowice będzie dostępna do końca września, a niektóre z prac artystki można tu zakupić.

Natomiast w październiku, w 75. rocznicę śmierci kard. Augusta Hlonda, „Muzealny czwartek” poświęcony będzie właśnie jemu. Gościem spotkania będzie ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Będzie miał wykład dotyczący trochę innej tematyki niż ta, którą do tej pory na temat Hlonda pokazywaliśmy. Jeszcze nie zdradzę tajemnicy, bo to ciekawe aspekty. Będzie temu wykładowi towarzyszyć wystawa przygotowana przez naszych pracowników, nowa zupełnie wystawa, nie taka, którą kiedyś robiliśmy. Inna w formie graficznej, opowiadająca o innych aspektach życia i pracy – zapowiada Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

„Muzealne czwartki” odbywają się zwykle w pierwszy czwartek miesiąca, a wstęp na nie jest darmowy.