1 września br. Mysłowicki Ośrodek Kultury zainaugurował nowy sezon kulturalny. W ofercie ma ponad 90 zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży, na afiszu znanych wykonawców – Katarzynę Groniec, “Muchy” i “Drekoty”. Najmłodszych kuszą atrakcje Klubu 100 Pociech, miłośników sztuki wystawy w Galerii M2. Do końca roku klimat miasta ubarwi pięć jarmarków, w tym bardzo lubiany przez mysłowiczan kiermasz mikołajkowo-bożonarodzeniowy.

Szerokie spektrum zajęć

To, czym najbardziej chwali się MOK, to cykl ponad 90 różnego rodzaju warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, znanych w większości z poprzednich sezonów. Wśród najważniejszych jest taniec m. in. towarzyski, balet, hip hop, breakdance i pilates. Dużym powodzeniem cieszą się także zajęcia malarskie, teatralne i rękodzielnicze.

Instruktorzy prowadzą warsztaty w siedzibie MOK-u przy ul. Grunwaldzkiej 7 oraz ośmiu filiach ośrodka w całym mieście. Wszystkie potrwają do przyszłorocznych wakacji. Na ich zakończenie, wzorem lat ubiegłych, zorganizowane zostaną w maju i czerwcu 2019 roku pokazy w sali widowiskowej przy ul. Grunwaldzkiej 7.

Wśród licznych nowości jest oblegana lego-robotyka, zajęcia podczas których dzieci wykonują roboty z klocków lego, opracowując dla nich specjalny program. MOK cały czas przyjmuje instruktorów z ciekawymi pomysłami. Ostatnio zgłosiły się dwie panie, proponując prowadzenie nauki języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego.

Maluchy mają dobrą zabawę w Klubie 100 Pociech, zwłaszcza na zajęciach muzycznych, sensoplastycznych i tanecznych. Pierwsze spotkania są darmowe, by rodzice mogli przyjrzeć się propozycjom MOK-u i wybrać tą, która najbardziej zainteresuje ich pociechy. Jedną z nowości jest w tym roku nauka języka angielskiego. Otwarto także rodzinną strefę relaksu na zielonym podwórku przy ul. Grunwaldzkiej 7.

Kolejne koncerty

Po jubileuszowym koncercie Mietalla Walusia i trzech spotkaniach z cyklu “Mysłowickie Wieczory z Muzyką”, MOK anonsuje kolejne wydarzenia muzyczne. 17 listopada zaśpiewa Katarzyna Groniec, która zaprezentuje piosenki ze swojej ostatniej płyty „Ach!” Recital odbędzie się o godz. 19.00.

W grudniu z nową płytą zjedzie do Mysłowic zespół rockowy “Muchy”. Nasze miasto, jako jedyne w regionie, będzie śląskim przystankiem na trasie koncertowej po największych miastach Polski, na której znalazł się m. in. Kraków, Warszawa i Wrocław. “Muchy” zagrają jednocześnie z żeńskim zespołem “Drekoty”, trio działającym od 2011 roku.

Na trwałe w pejzaż kulturalny miasta wpisała się niebanalnymi wystawami Galeria M2, stając się miejscem cyklicznych prezentacji prac niezwykle interesujących artystów plastyków – tych znanych i tych znajdujących się na początku drogi twórczej. W tym miesiącu zaprosiła na ekspozycję “Kontrasty kolorystyczne” Michała Smółki.

Jesienne Jarmarki

W tym roku MOK zorganizuje na Rynku cykl czterech jarmarków tematycznych przy współpracy z przedsiębiorcą, który ma kontakty z ponad tysiącem wystawców. U nas będzie ich kilkudziesięciu. Na straganach zakrólują dary jesieni (12-14 października), miód (19-21 października), gęsina na świętego Marcina (9-11 listopada) oraz ziemniaki (16-18 listopada). Stoiska czynne będą od godz. 12.00 do 20.00.

Piąty, najbardziej wyczekiwany jarmark, odbędzie się tradycyjnie pod hasłem mikołajkowo-bożonarodzeniowym. Potrwa od 7 do 9 grudnia. Jak zawsze zaoferuje bogaty asortyment świątecznych bibelotów i wiktuałów.