fot. MOK

W środę 9 listopada w filii MOK-u przy ul. Piastów Śląskich odbyła się wystawa fotograficzna, będąca zwieńczeniem trwającego niemal 2 miesiące projektu „Wesoła w kadrze” w ramach „Dźwigu kultury”.

„Wesoła w kadrze” to warsztaty fotograficzne, prowadzone przez Paulinę Śląską z jaworznickiego Atelier Kultury, których uczestnicy prawie przez 2 miesiące uczyli się, jak tworzyć profesjonalne zdjęcia portretowe. Finałem projektu był wernisaż, który odbył się wczoraj w Mysłowickim Ośrodku Kultury na Wesołej.

– Zdjęcia portretowe wykonane przez dzieci zostały zaprezentowane w lewitujących kubikach. Na ścianie zawisły małe zdjęcia – kompozycje wykonane przez dzieci na warsztatach. W korytarzyku-łączniku można było zobaczyć dokumentację z przedsięwzięcia, a w korytarzu historyczne zdjęcia dzielnicy Wesoła – relacjonuje Barbara Wójcik-Wiktorowicz, koordynatorka „Dźwigu kultury” w MOK-u.

Wystawę nadal można oglądać w MOK-u przy Piastów Śląskich.

– Emocje pełne zachwytu i zachwycające zdjęcia młodych uczestników. Dwie inicjatorki: Dominika Krutysza-Kmiecik i Alicja Wyrostek świętowały finał przedsięwzięcia. Dzielnica zarażona kulturotwórczym bakcylem, bo mówi: „Kolejne działania już w planach”. I o to chodziło – komentuje Barbara Wójcik-Wiktorowicz.

„Dźwig kultury” to pomysł MOK-u na aktywizację mieszkańców Dziećkowic, Morgów i Wesołej i wcielenie w życie ich kulturotwórczych pomysłów. Na realizację projektu instytucja otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom kultury+”.

W każdej z dzielnic zrealizowano w ramach „Dźwigu” dwa projekty. Wybrali je pracownicy MOK-u wspólnie z inicjatorami zgłoszonych pomysłów. Zadania realizowane są od początku sierpnia. Ostatnie, czyli „Morgowski święty Marcin”, odbędzie się dzisiaj (więcej na ten temat tutaj).

– 6 inicjatyw, ok. 500 uczestników, 20 różnych spotkań. Z 6 zakładanych wstępnie wolontariuszy zrobiło się 16. Każda inicjatywa-wydarzenie wykorzystała ok. 5 tys. zł na cele realizacji zadania. Inicjatorzy realizowali działania społecznie. Możemy więc śmiało powiedzieć, że inicjatywy lokalne w programie DK+ wypaliły – podsumowuje Wójcik-Wiktorowicz.

Na relację wideo z „Morgowskiego świętego Marcina” z podsumowaniem całego „Dźwigu kultury” zapraszamy już wkrótce na www.itvm.pl.

Foto: MOK