Choć tragicznie zginął ponad ćwierć wieku temu, jeszcze nikomu nie udało się odebrać Jerzemu Kukuczce tytułu najsłynniejszego polskiego himalaisty. Jego osiągnięcia w górach nadal wzbudzają zachwyt kolejnych pokoleń. Jak to się stało, że elektromonter z familoka zaczął zdobywać najwyższe góry świata? Między innymi tego czytelnik może dowiedzieć się z najnowszej książki Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego, z którymi będzie można spotkać się podczas drugiego aMOK-u literackiego.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/11/kukuczka1.mp4[/KGVID]

– To jest historia o człowieku, którego na Śląsku na pewno nie trzeba przedstawiać. Jest to historia życia Jerzego Kukuczki, wybitnego polskiego himalaisty. Historia pełna niespodzianek, zaskakujących zwrotów akcji. Książka, w której znajdziemy mnóstwo informacji, takich o których pewien jestem, nie wiedzieliśmy wcześniej – mówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury

W Mysłowickim Ośrodku Kultury, już pod koniec listopada, będzie można osobiście spotkać się z autorami książki o Jerzym Kukuczce. Choć publikacje o himalaistach często wzbudzają silne emocje, książka redaktorów Gazety Wyborczej spotkała się z ciepłym przyjęciem przez czytelników, którzy docenili ogrom pracy włożonej w napisanie rzetelnej biografii.

– Ani ja ani Marcin Pietraszewski nie chodzimy po górach, nie wspinamy się. Jesteśmy z reporterami. Jeden z himalaistów zapytał nas, jak to jest możliwe pisać o Himalajach, jeśli się tam nawet nie było. Ale nie trzeba być piekarzem, by ocenić jakość chleba. Jesteśmy reporterami, wiemy jak opowiadać o ludziach. A to jest książka nie o Himalajach, a bardziej o człowieku – mówi Dariusz Kortko.

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” to książka nie tylko dla osób, które pamiętają wyczyny himalaisty ze Śląska. To także ciekawa propozycja dla przedstawicieli młodego pokolenia, którzy dzięki niej mogą zrozumieć jego fenomen.

– Kiedy ta książka została wydana, zrobiliśmy materiał dla Gazety Wybiorczej, w którym zapytaliśmy środowisko młodych himalaistów, kim dla tych młodych wspinaczy jest Kukuczka. Okazało się, że to nadal jest wielka postać, osoba bardzo znana, guru, król Himalajów – mówi Dariusz Kortko

– Z jednej strony elektromonter, który codziennie wychodził do pracy, człowiek o niespecjalnie imponujących warunkach fizycznych, a z drugiej strony wielki himalaista. Człowiek, który w górach zamieniał się w zdobywcę – mówi Artur Madaliński

Spotkanie autorskie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim, autorami książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” odbędzie się we wtorek 29 listopada w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej, początek o godzinie 18:00.