fot.P.Głowacki

W Mysłowickim Ośrodku Kultury startuje cykl spotkań z wyjątkowymi mysłowiczanami, zatytułowany „Miasto tworzą ludzie”. Pierwszym gościem nowego cyklu będzie mysłowicki himalaista, Piotr Głowacki.

Refleksja nad wyglądem i zmianami w naszym mieście bywa różna. Bez względu jednak na te oceny, mieszkańcy Mysłowic mają się czym pochwalić i z czego być dumni. To ludzie, mysłowiczanie, którzy osiągają sukcesy w różnych dziedzinach, od sztuki i pasji, przez biznes po sport.

Choć słowo sukces ma różne definicje i oblicza, w przypadku zapraszanych w ramach cyklu gości zawsze wiąże się on z pasją, konsekwencją w realizowaniu swoich celów, ciężką pracą i lokalnym zaangażowaniem. Formuła spotkań jest otwarta. Sami mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły dotyczące tego, z kim chcieliby się spotkać i porozmawiać. – zaprasza Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Na najwyższym szczycie Ameryki Północnej – Mt McKinley (Denali) – 6194 m n.p.m.

„Miasto tworzą ludzie” rozpocznie spotkanie z Piotrem Głowackim, mysłowickim himalaistą, który mimo wszczepionego rozrusznika serca pokonuje najwyższe wysokości Ziemi. Piotr Głowacki ma 54 lata, jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i członkiem Zarządu Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Jest współorganizatorem i uczestnikiem kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski, Antarktydy i Atlasu. Stworzył autorski program “Korona Ziemi z Rozrusznikiem”, ponieważ jako alpinista wspina się z tym wszczepionym urządzeniem. Zdobył m.in. Mt. McKinley, Elbrus, Mt. Vinson; wspinał się na Aconcaguę, w tym solo. Uczestnik „Bogdanka Manaslu Polish Expedition 2018”, wyprawy, która ze względu na warunki pogodowe, nie zakończyła się sukcesem. Mieszka w Mysłowicach, prowadzi firmę techniczną w Katowicach. Oprócz wspinaczki uwielbia żeglarstwo, jazdę motocyklem i fotografowanie.

Piotr Głowacki na najwyższym szczycie Antarktydy – Mount Vilson 4897 m n.p.m.

Mysłowiczanin zaprezentuje film o swoich doświadczeniach z wyprawy na Antarktydę oraz prezentację ze zdjęciami z realizacji projektu “Korona Ziemi z rozrusznikiem”. Jednak najciekawsza będzie rozmowa, do udziału w której zachęca młodych mieszkańców.

Jako młody chłopak miałem kompleksy, nie wierzyłem w siebie. Byłem przekonany, że podróże i wspinaczka wysokogórska to marzenia, które są poza moim zasięgiem. Chciałbym udowodnić młodym ludziom, że warto marzyć, warto dążyć do celu. – mówi Piotr Głowacki.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Miasto tworzą ludzie” odbędzie się 14 marca o godzinie 18:00 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Do udziału w spotkaniu Mysłowicki Ośrodek Kultury oraz Piotr Głowacki zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Będzie to wspaniała okazja, by poznać pana Piotra, dowiedzieć się, co motywuje go do podejmowania trudu wspinaczki oraz do poznania tych zakątków świata, do których ma dostęp jedynie wąskie grono pasjonatów.

Mysłowiczanin uczestniczył już w wielu spotkaniach w całej Polsce, podczas których opowiadał o swojej pasji, o górach.

Bardzo się cieszę, że swoją pasją będę mógł podzielić się z mieszkańcami mojego miasta. Poza spotkaniem w Mysłowickim Ośrodku Kultury, podczas najbliższego semestru letniego, będę rozmawiał także z seniorami, studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jaki w Mysłowicach, Lędzinach i Imielinie prowadzą Jezuici. – dodaje Piotr Głowacki.

O dokonaniach mysłowiczanina wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu, przeczytaj:

„To góra dyktuje warunki”. Himalaista wrócił do Mysłowic

Mysłowiczanin Piotr Głowacki idzie na ósmy szczyt świata

W krainie wiecznych lodów. Mysłowiczanin walczy o kolejny szczyt.

Konsekwentnie do celu. Antarktyda zdobyta, czas na Himalaje.

Himalaista z Mysłowic nie zwalnia tempa. Z rozrusznikiem serca zdobywa Koronę Ziemi.