Rodzinne warsztaty świąteczne to już tradycja Mysłowickiego Ośrodka Kultury. W tym roku będą się one odbywały online między 7 a 21 grudnia.
W tym sezonie MOK proponuje aż 7 warsztatów tematycznych, inspirowanych świątecznymi tradycjami. Plastycy i animatorzy, którzy na co dzień tworzą ofertę zajęć stałych w filiach ośrodka, wręcz prześcigają się w pomysłach, mając jednocześnie na uwadze prostotę i łatwy dostęp do materiałów. Kreatywne zabawy świąteczne są przygotowane tak, aby dorośli wraz z pociechami mogli działać wspólnie i cieszyć się z własnoręcznie wykonanych ozdób i upominków. Sytuacja zmuszająca nas do pozostania w domu nie stanowi tu przeszkody, bo przecież można spotkać się w sieci. Paradoksalnie jest to korzystniejsze, bo w ten sposób w warsztatach może wziąć udział nieograniczona liczba osób.
– Już od początku grudnia będziemy regularnie prezentować Wam nagrania instruktażowe w uroczej świątecznej scenografii. Tymczasem zapoznajcie się z pomysłami, wybierzcie te szczególnie dla Was atrakcyjne i zaopatrzcie się w niezbędne materiały. Zestawy potrzebnych rzeczy są skromne i nieskomplikowane, aby ułatwić Wam realizowanie wybranego pomysłu. Mamy też bonus, czyli limitowaną ilość pakietów materiałów potrzebnych do zajęć, które będzie można odebrać w naszych filiach – informuje MOK.
- Gwiazda betlejemska z pianki kreatywnej. Gwiazda betlejemska to kwietny symbol świąt Bożego Narodzenia. Ta żywa, piękna roślina doniczkowa jest obecna w tradycji świątecznej już 70 lat. Niestety jej uroda bardzo szybko przemija i tuż po świętach listki usychają, a czerwień kwiatu traci intensywność. Dlatego zachęcamy Was do kreatywnej wariacji wokół tego symbolicznego kwiatu i wykonania wspólnie z pociechami gwiazdy z pianki kreatywnej. Polecamy poprzedzić domowy warsztat krótką opowieścią o symbolice gwiazdy betlejemskiej, która doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa w świętą noc, i obejrzeniem zdjęć rośliny. Do samodzielnego wykonania pracy potrzebne będą: pianka kreatywna zielona i czerwona (brokatowa), nożyczki, arkusz kartonu lub bloku technicznego, mały pomponik, klej na gorąco.
- Magiczne gwiazdki sznurkowe i choinka z wełny. Choinka i gwiazdka to kolejne nieodłączne symbole świąt, kojarzone z ciepłem rodzinnym, zimowym niebem, błyszczącym śniegiem i… prezentami. Podejrzewamy, że nawet w mało tradycyjnych domach nie brakuje gwiazdek i choinki w różnych formach i postaciach. My polecamy zabawę plastyczną w wyczarowanie prostych, drobnych dzieł, którymi można przyozdobić nasze wnętrza lub dołączyć do upominków, bo jak wiadomo, nie ma nic bardziej wdzięcznego niż własnoręcznie wykonany upominek. Do samodzielnego wykonania choinki będą potrzebne: wełna/włóczka, koraliki. A gwiazdki wymagają następującego zestawu: karton, ozdoby, cekiny, sznurek jutowy, klej na gorąco. Pomysł i prowadzenie: Basia Pypłacz, instruktor plastyki i rękodzieła artystycznego.
- Bombka z pianki brokatowej. Skoro mamy już choinkę, to chcemy ją oryginalnie ubrać. W przeszłości pudełka z ozdobami zalegały w naszych szafach przez wiele lat i nabierały życia tylko na ten krótki magiczny czas. Być może jedyną nowością, która pojawiała się co rok, były łańcuchy z kolorowego papieru, które dzieci przynosiły z zajęć plastycznych w szkole. Obecnie sklepy i twórcy rękodzieła prześcigają się w pomysłach na bombki choinkowe. Zawsze jednak warto mieć coś wyjątkowego, a co za tym idzie, stworzonego własnoręcznie. Zgodnie z popularnym DIY prześledźcie, jak pani Iwona wykonuje bombkę brokatową i do dzieła! I niech to będzie dzieło wspólne, przez pokolenia. Niezbędne materiały: pianka brokatowa – dwa arkusze w dwóch kolorach, np. srebrny i szafirowy,
linijka, nożyczki, klej na gorąco, perełki-cyrkonie do ozdoby, sznureczek srebrny lub złoty na zawieszkę. Pomysł i prowadzenie: Iwona Matysiak, instruktor plastyki i rękodzieła artystycznego. - Bałwanki i renifery z filcu. Tym razem coś dla najmłodszych zainteresowanych plastycznymi wariacjami. Które postacie kojarzone są najbardziej ze świętami i zimą? Jasna sprawa, że bałwanki i renifery! Przerobione już w setkach bajek, filmów i książek, trafiły też do świata ozdób i upominków. Jak zrobić pięknego reniferka i bałwanka z filcu, pokaże Wam nasza plastyczka Ewa. A potrzebne Wam będą: filc, druciki kreatywne, oczka ruchowe, nożyczki, klej, papier kolorowy, blok techniczny, papier brokatowy i… uwaga! Cukierek ferrero roche. Pomysł i prowadzenie: Ewa Borówka, plastyczka i malarka.
- „Jak za dawnych lat”, czyli ozdoby z PRL-u. Kto z Was pamięta łańcuchy z kolorowego papieru i słomek, malowane orzechy, cukierki (rarytas!), watę imitującą śnieg, gwiazdy robione z tłuczonych bombek (bo zawsze się coś przecież stłukło), no i prawdziwe szklane bombki – może macie jeszcze kilka niedobitków? W sumie niektóre dość siermiężne, ale łatwe do zrobienia dla dzieci. Zachęcamy rodziców do udziału w tej sentymentalnej podróży do czasów słusznie minionych. Dla najmłodszych te warsztaty z pewnością będą miały walor poznawczy. Warsztat świąteczny z PRL-u powinien zawierać na tę okoliczność: papier kolorowy, papier biały, igłę i nitkę, zwykłe cukierki w papierkach, watę, anielskie włosy, pokruszone szklane bombki, klej, nożyczki, kubek, linijkę i ołówek. Pomysł i prowadzenie: Ala Gruszka, instruktor pracowni ceramicznej Gliniarnia.
- Gwiazdy z papieru. Zaskoczeni tym pomysłem, przekazujemy go dalej! Czy wiecie, że z torebki papierowej, w którą na co dzień pakujecie kanapkę, można zrobić piękną, nowoczesną gwiazdę do ozdobienia świątecznego wnętrza? To nie magia. Wystarczą dwie chętne, zwinne dłonie i efekt jest zachwycający. Zapraszamy na instruktaż w wykonaniu Moniki, naszej firmowej znawczyni nowoczesnego dizajnu i wszelkich ekologiczno-minimalistycznych rozwiązań. Co nam będzie potrzebne? Papierowe torebki. Pomysł i prowadzenie: Monika Chrząścik, instruktor zajęć kreatywnych.
- Pierniczymy – warsztaty pieczenia i dekorowania pierników. Jeśli zgadzacie się z nami, że nie ma świąt Bożego Narodzenia bez pierników, to tym bardziej zachęcamy Was do obejrzenia warsztatów „PierniczyMY”, podczas których poznacie wyjątkową recepturę na pierniki domowej roboty. Okazuję się bowiem, że masa piernikowa potrzebuje czasu i… czułości. Ten przepis gwarantuje Wam smak, jakość i możliwość dalszego przeznaczenia pierników na upominki. Wartością dodaną będzie artystyczne dekorowanie słodkości, bardzo tradycyjne i klasyczne, kojarzone z najpiękniejszymi baśniami i filmami. Pomysł i prowadzenie: Bożenna Król, księgarnia Studnia Trzech Cesarzy w Mysłowicach.
– Dodatkowo i dla urozmaicenia korzystamy ze współpracy z edukacyjną bawialnią Bajka Pana Kleksa, która specjalnie dla MOK-u przygotowała propozycję warsztatów online „Wielki elektronik”. Będą to eksperymenty chemiczne, bezpieczne do przeprowadzenia w domu, dla których inspiracją jest świąteczne pieczenie ciast, zapach pomarańczy czy np. szyszki, które często są ozdobami choinkowymi – informuje MOK.
Od początku grudnia MOK systematycznie będzie publikował kolejne propozycje na swoim Facebooku oraz platformie e-MOK. Dostęp będzie całkowicie darmowy. Jedyne, w co należy się zaopatrzyć, to urządzenie z internetem oraz zestawy prostych materiałów, opisywane wcześniej. O tym, jak zdobyć pakiety materiałów i kiedy wyczekiwać kolejnych warsztatów online, dowiecie się, śledząc fanpage Mysłowickiego Ośrodka Kultury na Facebooku.
Źródło: MOK