Jak zachęcić do czytania współczesną młodzież i dzieci? Jak sprawić, by chętnie sięgały po książkę. Recepty są różne, ale czy skuteczne? Bibliotekarze i nauczyciele podejmują różne inicjatywy, by się o tym przekonać.

Jedną z nich jest organizowanie kół bibliotecznych, które aktywizują uczniów do czytania. W Zespole Szkół nr 1 w Mysłowicach działa koło biblioteczno-medialne , w ramach którego uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej zwiedzili w listopadzie światowej sławy wystawę „Van Gogh Alive”, która zagościła w nowo powstałym centrum wystawienniczym w Zabytkowym Budynku Dworca Głównego PKP przy Galerii Krakowskiej. Multimedialna wystawa „Van Gogh Alive” była dla uczniów niepowtarzalną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu technologii SENSORY4™. Ponad 3 tysiące dzieł mistrza było wyświetlanych w formie wielkoformatowych, tętniących kolorami obrazów. Każda powierzchnia galerii – ściany, kolumny, sufit, a nawet podłoga przemieniły się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości mistrza. Uczniów poruszyła gra świateł i kolorów, intensywna paleta barw, nietypowe pociągnięcia pędzla czy charakterystyczna faktura obrazów oglądanych z bliska.

Po wizycie w Krakowie uczniowie zwiedzili Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego w Katowicach. Zgromadzone tam zbiory przedstawiają miniaturowe wersje wybitnych dzieł literatury polskiej. Muzeum nazywane bywa często świątynią sztuki mikrointroligatorskiej. Jest dziełem życia Zygmunta Szkocnego, człowieka, który poświęcił się tworzeniu małych literackich cudów, docenianych na całym świecie. Jan Paweł II za historię swojego pontyfikatu zapisanego w miniaturze wysłał na ulicę Traktorzystów w Piotrowicach – gdzie mieści się muzeum- srebrny różaniec. Zarówno gimnazjaliści, jak i szóstoklasiści z koła bibliotecznego -i nie tylko- byli poruszeni wystawą.