Każdego dnia policjanci w całym kraju, wspierając służby sanitarne, sprawdzają czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko innych. Każdy, kto nie stosuje się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań.
Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.
Policja codziennie otrzymuje też zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Stróże prawa sprawdzają każdą taką informację. Większość osób poddanych domowej izolacji stosuje się do postanowień decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz zdrowie i życie innych osób.
O przypadkach łamania kwarantanny policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Wobec takich osób mundurowi będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw, za które grozi nawet 500-złotowy mandat. Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
Policja przypomina, że przepisy obowiązują również wszystkich przedsiębiorców. Zdarzają się też interwencje dotyczące łamania przez nich prawa. Właściciele czasami nie rozumieją powodów policyjnych czynności, wyrażając swoje niezadowolenie. Mundurowi podkreślają: lokale wymienione w ustawach i rozporządzeniach będą zamykane, a wobec łamiących kwarantannę będą wyciągane konsekwencje prawne oraz finansowe.
W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie do 500 zł mandatu.
Pomocą dla tych, którzy objęci kwarantanną pozostają w swoich domach, jest aplikacja Kwarantanna domowa stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Za jej pośrednictwem będzie można pomóc służbom w pracy i dzięki codziennemu robieniu sobie zdjęcia, czyli selfie, potwierdzać, że jest się w miejscu wyznaczonym do odbycia kwarantanny. Aplikacja pozwoli też na kontakt ze służbami, złożenie zapotrzebowania na zakupy czy posiłek, a także da nam dostęp do wszystkich najważniejszych informacji w tej szczególnej sytuacji. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Źródło: KMP Mysłowice/Ministerstwo Cyfryzacji