fot.arch.itvm.pl

W miniony piątek, 13 kwietnia mysłowiccy policjanci przeprowadzili na terenie miasta działania „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego. W sumie odnotowano 17 wykroczeń.

Tego dnia działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych były prowadzone od godziny 9:00 do 17:00. W akcji uczestniczyli policjanci z mysłowickiej drogówki. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na poruszanie się przechodniów oraz na kierujących naruszających prawa pieszych. Mundurowi podczas działań ujawnili 13 wykroczeń popełnionych przez pieszych oraz 4 popełnione przez kierujących względem pieszych.

– Wśród pieszych najczęściej dochodziło do łamania prawa poprzez przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, natomiast kierowcy najczęściej nieprawidłowo przejeżdżali przez oznakowane przejścia dla pieszych. Funkcjonariusze tłumaczyli uczestnikom ruchu, jak tragiczne w skutkach mogą być nieodpowiedzialne i niezgodne z przepisami zachowania na drodze – informuje sierż. Damian Sokołowski z mysłowickiej policji.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem zazwyczaj doznają dotkliwych obrażeń. O tym powinni pamiętać zarówno piesi jak i kierowcy. Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie uszkodzeniem samochodu, natomiast w przypadku pieszego obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.