Jak co roku w okresie letnim policjanci będą sprawdzać autobusy i autokary, którymi zorganizowane grupy wybiorą się na wycieczki, obozy i kolonie. Jeśli chcecie zgłosić potrzebę takiej kontroli, wystarczy jeden telefon. Sami też możecie sprawdzić podstawowe dane pojazdu, który zabierze Was lub Wasze dzieci na wakacje.
– W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów – informuje st. sierż. Damian Sokołowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.
Jeśli chcecie zgłosić do kontroli pojazd, którym Wy lub Wasze dzieci wybieracie się na wakacje, zadzwońcie pod numer telefonu 47 852 62 90 lub napiszcie: rd@myslowice.ka.policja.gov.pl. Musicie przy tym podać datę i godzinę wyjazdu oraz liczbę autokarów. Ważne, by zrobić to z przynajmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniecie dłuższego oczekiwania na przyjazd policyjnego patrolu.
– Kontrole odbywają się na parkingu hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bończyka 32z. Aby nie dublować zgłoszeń o kontroli, prosimy o wydelegowanie osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci sprawdzenia autokaru – podkreśla st. sierż. Damian Sokołowski.
Podstawowe dane pojazdów przewożących zorganizowane grupy bardzo łatwo sprawdzić samemu. W tym celu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stworzyło e-usługę Bezpieczny autobus. Widnieje w niej każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki usłudze dowiecie się, czy autokar, którym macie podróżować Wy lub Wasi najbliżsi, ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie, jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe oraz czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.
Jeśli jednak na wakacje wybieracie się własnym środkiem transportu, również nie zapomnijcie go sprawdzić przed wyjazdem. Do jazdy powinien przygotować się także kierowca.
– Bądź wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że zmęczenie jest Twoim wrogiem i stanowi zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteś w stanie je opanować. W trakcie wielogodzinnych podróży rób przerwy. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje. Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Prędkość dostosuj do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, one tylko wspomagają jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w dużej mierze na kierowcy – tłumaczy st. sierż. Sokołowski.