fot. arch. ITVM

W środę 31 lipca policjanci mysłowickiej drogówki przeprowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Podczas akcji mundurowi ujawnili na drogach naszego miasta w sumie 49 wykroczeń i 2 przestępstwa.

W czasie prowadzonych działań funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Cyklicznie prowadzona akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów.

Tego dnia mundurowi ujawnili w sumie 49 wykroczeń, z których 43 popełnili kierowcy, a 6 piesi. Ponadto stróże prawa zatrzymali 40-letniego mysłowiczanina, który kierował pojazdem, mając w organizmie ponad promil alkoholu, oraz 20-letniego mieszkańca Lędzin, który prowadził, będąc pod wpływem środków odurzających.

Policjanci przypominają, że kierowanie jakimkolwiek pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2 lub do roku dla osób poruszających się na rowerze. Ponadto wiąże się ono z utratą prawa jazdy i holowaniem pojazdu na koszt właściciela (jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób). Ponadto wobec takiego kierującego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów oraz może podać wyrok do publicznej wiadomości.

Źródło: KMP Mysłowice