fot.arch.itvm.pl

Czujka czadu uratowała rodzinę z ulicy Wyspiańskiego. W piątkową noc (14.12) urządzenie zaalarmowało mieszkańców, że w mieszkaniu pojawił się tlenek węgla. Lokatorzy opuścili mieszkanie i wezwali Straż Pożarną. Po przybyciu na miejsce zastępów PSP stwierdzono, że przyczyną uwalniania się tlenku węgla była awaria pieca gazowego typu Junkers w łazience. Dzięki czujce nikomu nic się nie stało.

To jest kolejny przykład, że czujka spełniła swoje zadanie i wykryła zagrożenie na czas, zapobiegając w ten sposób tragedii.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla oraz przypomina o obowiązku utrzymania ich właściwego stanu technicznego co obejmuje między innymi wymianę baterii. Zwracamy również uwagę, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych czy też konserwacji urządzeń grzewczych. Ich niesprawność czy też awarie są głównym źródłem zatruć w budynkach. – informuje mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy PSP w Mysłowicach.