Województwo śląskie jako pierwszy region w kraju otrzymało kilka tygodni temu ustawę metropolitalną, na którą czekało od lat. W 41 miastach z regionu trwały konsultacje, a wkrótce zostaną wybrane władze metropolii i zadania, które będzie realizować w najbliższych latach. Związek metropolitalny ma odpowiadać m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












