Między 4 a 7 marca w Toruniu odbywały się halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. 45-osobowa kadra Polaków zdobyła łącznie 10 medali. Największym zaskoczeniem okazał się Piotr Dobek, wygrywając w biegu na 800 m. W klasyfikacji pod względem ilości zdobytych krążków Polska plasuje się na 2. miejscu, tuż za Wielką Brytanią.
Całe zawody odbywały się przy pustych trybunach ze względu na sytuację pandemiczną. Srebro zdobyła Justyna Święty-Ersetic na dystansie 400 m. Przypomnijmy, że w półfinale zawodniczka AZS-u AWF Katowice ustanowiła rekord Polski w biegu na 400 m. Przebiegnięcie tego dystansu zajęło jej 51.34 sek. Święty-Ersetic nie wystąpiła w sztafecie 4×400 m, ponieważ uległa kontuzji. Zastąpiła ją Aleksandra Gaworska. Podopieczne mysłowickiego trenera Aleksandra Matusińskiego w rezerwowym składzie wywalczyły 3. miejsce. Konkurencję wygrały faworytki, czyli Holenderki.
Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce na dystansie 800 m. Wśród kobiet warto wspomnieć również o 19-letniej Pii Skrzyszowskiej, która zadebiutowała na mistrzostwach i zajęła 5. miejsce w biegu na 60 m. Z konkurencji została wyłączona Ewa Swoboda, mistrzyni Europy z Glasgow 2019, ze względu na pozytywny wynik testu na COVID-19.
W męskiej rywalizacji polscy zawodnicy zaliczyli dublet na 800 m. 1. miejsce zajął wspomniany wcześniej Piotr Dobek, biegający zwykle na 400 m przez płotki, a tuż za nim linię mety przekroczył Mateusz Borkowski. Brązowe medale zdobyli Piotr Lisek w skoku o tyczce i Paweł Wiesiołek, który zapisał się w historii lekkoatletyki, ponieważ po 23 latach wywalczył medal w siedmioboju. Wcześniej w 1998 r. złoto zdobył Sebastian Chmara.
Medale srebrne odebrali również Marcin Lewandowski w biegu na 1 500 m i Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Obaj zawodnicy nie obronili tytułu mistrzów Europy z Glasgow.
Z konkurencji musiała się wycofać męska sztafeta 4×400 m. Powodem był pozytywny wynik testu na koronawirusa u trzech zawodników.
Na pierwszym miejscu w klasyfikacji medalowej uplasowała się Holandia. Holendrzy zdobyli 4 złote medale, srebro i 2 brązy. Polska zajęła 9. miejsce. W klasyfikacji pod względem ilości zdobytych krążków Polacy byli drudzy, ustępując tylko Wielkiej Brytanii z wynikiem 12 medali.
Tekst: Dominika Nowicka