Od dziś do piątku 12 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozgrywane będą regionalne finały turnieju „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku. Na murawę Kotła Czarownic wybiegną m.in. reprezentanci naszego miasta: uczniowie SP 3.
Turniej na Stadionie Śląskim będzie trwał przez 3 dni, a wystąpi w nim 147 drużyn z całego województwa śląskiego. Jako pierwsi 10 maja zagrają chłopcy i dziewczynki z rocznika U12. Wśród nich zobaczymy jedynych reprezentantów naszego miasta: dziewczyny i chłopaków ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mysłowicach. 11 maja przyjdzie czas na zawodników i zawodniczki U10, a jako ostatni 12 maja wystąpią najmłodsi piłkarze z kategorii U8.
– Emocje podczas pucharu Tymbarku na Śląsku będą niesamowite, a wszystko za sprawą miejsca, gdzie zawodnikom przyjdzie grać. Stadion Śląski w Chorzowie, niegdyś największy i najważniejszy sportowy obiekt w kraju, którego murawa gościła znakomitych piłkarzy, teraz przyjmie również najmłodszych. Uczestnicy turnieju będą mieli okazję, by poznać nie tylko murawę, ale także cały obiekt, uwzględniając zwykle niedostępne szatnie, gdzie zawodowcy szykują się do rozgrywek – mówi Henryk Bąk, koordynator wojewódzki pucharu Tymbarku w województwie śląskim.
Wielu uczestników finałów wojewódzkich na Śląsku zostało profesjonalnymi piłkarzami. Tutaj swoją karierę rozpoczynał Mateusz Bogusz, zawodnik Los Angeles FC i reprezentant Polski U21, Mikołaj Biegański grający obecnie na pozycji bramkarza w Wiśle Kraków, Jan Biegański, pomocnik GKS-u Tychy i reprezentacji Polski U21, a także Łukasz Zjawiński grający na pozycji napastnika w Widzewie Łódź. W rozgrywkach uczestniczyły też Dorota Hałatek i Zuzanna Witek, piłkarki Czarnych Sosnowiec.
– Śląski finał pucharu Tymbarku to trampolina, dzięki której można się wybić i kontynuować przygodę obiecujących zawodników w kierunku jeszcze bliższym zawodowstwa. Zwłaszcza że na trybunach pojawiają się też trenerzy klubów szukający wyróżniających się graczy – dodaje Henryk Bąk.
Choć aspekt sportowy jest w pucharze Tymbarku istotny, równie ważną rolę pełni dobra zabawa i nauka zdrowej rywalizacji w duchu fair play.
– Puchar Tymbarku to integracja i sportowe emocje na najwyższym poziomie. Zawodnicy mogą poznawać innych uczestników, uczyć się od nich. To również rodzinne wydarzenie. Młode piłkarki i piłkarze przeżywają ze swoimi bliskimi najlepsze, bo sportowe, emocje – podsumowuje Bąk.
W 23. edycji pucharu Tymbarku rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę: spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry: 16 czerwca przed meczem Polska-Niemcy.
– Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, m.in. z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – mówi Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.
We wszystkich finałach wojewódzkich zagra 1 755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U10 i U12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U8 kończą się na etapie regionalnym.
Finały wojewódzkie pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów na początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN-u oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).
Źródło: Informacja prasowa