Od czwartku do minionej niedzieli Mysłowice gościły blisko 140 najlepszych młodych badmintonistów z całego kraju. Po raz pierwszy w naszym mieście odbyły się ogólnopolskie mistrzostwa w tej dyscyplinie.

Daje mnóstwo radości i jest coraz bardziej popularną w Polsce dyscypliną sportową. Jak przekonują organizatorzy mistrzostw, badminton ma się w naszym kraju coraz lepiej.

– W Polsce mamy zarejestrowanych około 150 klubów i zarejestrowanych 2 tys. zawodników, ale mówimy o tych rejestrowanych. Tych, którzy grają w badmintona sukcesywnie, jest od kilkunastu do 20 tys. Na pewno jest to taka rzesza, która daje perspektywę do rozwoju – mówi Marek Krajewski, Prezes Polskiego Związku Badmintona.

Siła tej dyscypliny z pewnością polega na jej uniwersalności, bo może ją uprawiać prawie każdy.

– Coraz więcej zawodników w młodym wieku, ale i w starszym. Rodzice tych dzieci też zaczynają się poruszać. W naszym klubie mamy też osoby starsze, które mają po 60 lat i też grają w badmintona. Badminton jest sportem dla każdego. Wiek nie ma żadnego znaczenia. Każdy gra na swoim poziomie. Mamy zawody w różnych kategoriach. W każdej kategorii wiekowej mamy turnieje, turnieje dla zawodników zaawansowanych i dla amatorów którzy rozpoczynają dopiero przygodę z badmintonem – mówi Dariusz Opatrzyk z klubu sportowego Wolant, organizator rozgrywek.

Organizatorzy i uczestnicy podkreślają wysoki poziom sportowy mistrzostw. Sami zawodnicy, mimo młodego wieku, na treningach spędzają wiele godzin tygodniowo.

– Żebyśmy mogli się zgrać, musimy jeździć na te same treningi. Ciężką pracą możemy też osiągnąć razem sukces – podkreśla Zuzanna Jarosz z ASZ UŚ Katowice. – Trenujemy od 3 do 5 razy w tygodniu – dodaje Adam Bochenek.

To nie koniec ważnych wydarzeń związanych z badmintonem w naszym regionie, bo w sierpniu czeka nas największa impreza dotychczas zorganizowana w Polsce w tej dyscyplinie, czyli Mistrzostwa Świata Seniorów w katowickim Spodku. We wrześniu natomiast duży międzynarodowy turniej Polish International w Bieruniu.

 

– Badminton jest coraz bardziej popularną dyscypliną. Świadczy o tym bardzo dużo imprez rozgrywanych w kraju i na Śląsku. Na wszystkie te imprezy bardzo serdecznie zapraszam, ale przede wszystkim zapraszam do czynnego uprawiania badmintona – mówi Wojciech Palikij, Dyrektor Mistrzostw Świata Seniorów w Badmintonie.

Kto stanął na podium?

W singlu mężczyzn zwyciężył Dawid Perkowski, który pokonał Dominika Kwintę. Na trzecim miejscu w tej kategorii znaleźli się Maksymilan Danielak i Bartosz Wata. Wśród kobiet Dominika Gajda pokonała Gabrielę Skórowską. Za nimi uplasowały się Katarzyna Kisielewska i Julia Piwowar.

Finał męskiego debla należał do Dominika Kwinty i Piotra Liszki, którzy wygrali z Tomaszem Buzą oraz Maksymilianem Danielakiem. Brąz zdobyły natomiast pary Piotr Tomaszewski, Bartosz Wata oraz Jan Frańczak, Jan Wilczak.

Z kolei w kobiecym deblu zwyciężyły Dominika Gajda i Martyna Kowalczyk, pokonując Izabellę Kamolę i Magdalenę Łuczak. Na trzecim miejscu podium znalazły się natomiast pary Julia Dzialuk z Julią Stankiewicz oraz Gabriela Skórkowska z Aleksandrą Węsławowicz.

W grze podwójnej mieszanej na podium stanęli natomiast Kamil Kisielewski z Katarzyną Kisielewską, pokonując w trzysetowym pojedynku Piotra Liszkę i Annę Czuchrę. Trzecie miejsca zajęli Arkadiusz Dydyński z Emilią Skrzek i Franciszek Dąbrowski oraz Magdalena Tatomir.