„Wygrywający nie rezygnują, a rezygnujący nie wygrywają”. Dowiedzieli się o tym młodzi mysłowiczanie podczas spotkania motywacyjnego z paraolimpijczykiem Igorem Sikorskim, które odbyło się we wtorek 12 października w Szkole Podstawowej Sportowej im. Olimpijczyków Śląskich.
Sportowiec wraz z olimpijką Moniką Brzostek odwiedzili Mysłowice w ramach projektu „Włącz aktywność – Bądź wielki bez względu na przeszkody”, organizowanego przez Zimową Akademię Sportu. Akcja miała na celu uświadomienie młodym sportowcom, jak ważna w osiągnięciu celu jest psychika i zdrowe odżywianie.
– Uświadamia młodzieży, że naprawdę trzeba po prostu w życiu stawiać sobie wysokie cele, takie jak on, gdzie dzięki temu, że startuje jako reprezentant Polski i reprezentuje Polskę, zwiedza cały świat – mówi Marcin Strządała, organizator Zimowej Akademii Sportu.
Igor Sikorski to brązowy medalista w slalomie gigancie na monoski. Krążek wywalczył na paraolimpiadzie w Pjongczangu w 2018 roku. A już w przyszłym roku zawalczy o kolejny medal w Pekinie. Jaki jest jego przepis na sukces?
– Najtrudniej jest zacząć, ale jak już się zacznie, to później jest rytm i to wszystko idzie do przodu. I tak, jak dzisiaj mówiłem – nie należy się poddawać, bo porażki są wpisane w drogę do sukcesu. Jest takie powiedzenie „Wygrywający nie rezygnują, a rezygnujący nie wygrywają”. Jest w tym dużo prawdy, więc zachęcałem dzisiaj młodzież, żeby się starali, żeby dążyli do celu – mówi Igor Sikorski, narciarz.
Motywacja to jedno, ale aby osiągać jeszcze lepsze wyniki w treningach, niezbędna jest zbilansowana dieta, o czym mówiła Monika Brzostek, siatkarka plażowa i olimpijka z Rio de Janeiro.
– Myślę, że nie zobaczy różnicy i nie poczuje na własnej skórze osoba, dopóki nie zmieni tego swojego stylu odżywiania. Na pewno ma to duży wpływ na regeneracje. Nie doceniałam mocy jedzenia, nie doceniałam tego, jak mogę sobie pomóc w kwestiach właśnie regeneracji, w kwestiach tego, jak się będę nazajutrz czuła na treningach – mówi Monika Brzostek, siatkarka plażowa.
A czego młodzi sportowcy dowiedzieli się podczas spotkania z olimpijczykami?
– Nie ważne, jakim jesteś, ale można uprawiać sport – mówi Maja.
– Dowiedziałam się, że nie mogę jeść tyle słodyczy i teraz będę ograniczać – dodaje Michalina.
– Jest ciężej zasnąć i odporność niższa – mówi Karol.
Ale przede wszystkim na przykładzie Igora Sikorskiego zobaczyli, że nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko zależy od nich samych.