Kiedy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym, nie zawsze wiadomo, jak się zachować. Kolejarze przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i żółtych naklejkach. #ŻółtaNaklejkaPLK przyspiesza działanie służb, dając dodatkowe minuty i sekundy. A są one bezcenne.
Stres. Śmiertelne zagrożenie. Walka z czasem. Kiedy kierowca samochodu w wyniku brawury lub nieprzestrzegania przepisów utknie pomiędzy rogatkami albo jego pojazd zostanie unieruchomiony na przejeździe kolejowo-drogowym, każda sekunda jest na wagę złota.
– Ten drogocenny czas daje kierowcom projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., czyli #ŻółtaNaklejkaPLK. Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest dodatkowo oznakowany: posiada indywidualny numer identyfikacyjny. Każdy jest po prostu bezpieczniejszym miejscem – czytamy na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.
Informacje w formie żółtych naklejek są umieszczone na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Jeśli na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą może zapobiec tragedii na torach.
Każda naklejka ma trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić, gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki niezagrażające bezpośrednio życiu.
– Tylko w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia Żółtej Naklejki 165 razy został wstrzymany lub ograniczony ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych. To miliony złotych, których nie trzeba wydawać na akcje ratunkowe, naprawę pociągów czy infrastruktury kolejowej. Dziesiątki sytuacji, w których bez Żółtej Naklejki doszłoby do groźnego wypadku. I przynajmniej kilka żyć, które nie zostały tragicznie przerwane – informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK.
W trudnych sytuacjach życie kierowcy, jego pasażerów i pasażerów pociągów mogą uratować informacje z żółtych naklejek umieszczonych na przejazdach.
#ŻółtaNaklejkaPL – ratuje życie – przypominamy jak korzystać
Więcej informacji na temat kampanii „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.