W ostatnich latach systematycznie wzrasta w Polsce średni wiek kobiet rodzących. Późne ciąże stanowią dziś 8-10% ogólnej liczby porodów. Niestety powyżej 35. roku życia znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu. Gdzie w Mysłowicach można wykonać bezpłatne badania prenatalne w ramach NFZ-u?
U kobiet powyżej 35. roku życia ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi ok. 3-5%. Część z tych wad można leczyć jeszcze na etapie ciąży. Dlatego tak ważna jest ich wczesna diagnostyka. Część z wad możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr). W przypadku, gdy nastąpi podejrzenie wady, wskazana jest dalsza diagnostyka. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie leczenie wad jeszcze w okresie życia płodowego. Program umożliwia rodzicom dziecka przygotowanie się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki po jego narodzeniu.
W ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ panie, które ukończyły 35 lat, mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostykę prenatalną w:
- Centrum Medycznym Gavita przy ul. Mikołowskiej 38 (telefon do rejestracji: 32 229 33 91 lub 780 076 106),
- Poradni Leczenia Niepłodności „Novomedica” przy ul. ks. N. Bończyka 34 (telefon do rejestracji: 32 316 37 71).
Program ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu, ich wczesną diagnostykę oraz, o ile to możliwe, podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym. Program skierowany jest dla pań, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- wiek powyżej 35. roku życia (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),
- w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka,
- zagrożenie zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
- nieprawidłowy wynik badania USG i/lub badań biochemicznych w czasie ciąży wskazujący na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu,
- stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u matki lub ojca dziecka.
Warunkiem jest także posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę
Co Cię czeka w ramach programu?
W poradni przejdziesz nieinwazyjne badanie diagnostyczne (badania genetyczne USG płodu – 11/13 oraz 18/23 tydzień ciąży) oraz badanie biochemiczne – oznaczenie w surowicy krwi. Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania – jeśli to będzie potrzebne, skieruje Cię na badania inwazyjne (pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG). Na przeprowadzenie tych badań musisz wyrazić zgodę.
Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości genetyczne i zajdzie potrzeba dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu, lekarz skieruje Cię (już poza programem profilaktycznym) do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia