fot.pixabay

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem. Na wychłodzenie organizmu są narażone są szczególnie osoby bezdomne, starsze i nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

– Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do placówek, w których jest ciepło i nie narażają się na utratę życia lub zdrowia – informuje rzecznik KMP sierż. Damian Sokołowski.

Jednym z najczęstszych mitów jest ten, że na rozgrzanie się najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Nasz organizm jest wtedy jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia, na której można się potknąć i nie mieć siły się podnieść. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów.

Zgłoszenia można przekazywać pod numerem alarmowym 112. Nasza reakcja być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

– Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – dodaje rzecznik KMP sierż. Damian Sokołowski.

Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Mysłowice, wymagające schronienia, mogą kontaktować się z MOPS w Mysłowicach Tymczasowe Schronienie dla bezdomnych mężczyzn znajduję się przy ul. Strażackiej 9. W okresie od 1 listopada do 31 marca przy placówce funkcjonuje ogrzewalnia, która czynna jest w godzinach od 20.00 do 8.00.

Informacje o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie “Bezdomność”.