Jedynie do końca marca dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej jedynie za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej. Od 1 kwietnia pasażerowie od 7. do 16. roku życia będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów wyłącznie na podstawie karty ŚKUP z zakodowaną ulgą, każdorazowo odbijając kartę w pojazdach.
Od 1 stycznia 2018 roku dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie. Dzieci do 7 roku życia nieodpłatnie mogą jeździć komunikacją na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się dzieckiem podczas podróży. Od 1 kwietnia wynosząca 100% ulga będzie musiała być zakodowana na karcie ŚKUP. Dlatego też dzieci od 7 do 16 roku życia, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, będą musieli być posiadaczami takiej karty. Za każdym razem korzystając z komunikacji będą musieli także odbijać ją wsiadając i wysiadając z autobusu, trolejbusu lub tramwaju.
– Ulga obejmuje ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jednak brak tej karty wcale nie oznacza, że dzieci i młodzież nie będą mogli skorzystać z tego uprawnienia. Od Nowego Roku, przez trzy miesiące, czyli do końca marca, będzie obowiązywać okres przejściowy, podczas którego najmłodsi mieszkańcy będą mogli swobodnie podróżować na podstawie posiadanej przy sobie ważnej legitymacji szkolnej. Dzieci i rodzice będą mieć czas, by na spokojnie złożyć wniosek o wyrobienie karty ŚKUP – informuje Kamila Rożnowska z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii
Jak informuje mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, dzieci do 7 roku życia od 1 stycznia mogą podróżować bezpłatnie na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nimi w czasie podróży. Wcześniej z prawa do darmowych przejazdów mogły korzystać jedynie dzieci do 4. roku życia.
Każdy uczeń korzystający z tego uprawnienia ma obowiązek odbijania swojej karty w pojazdach. Aby zakodować uprawnienie do ulgi, trzeba pokazać ważną legitymację szkolną pracownikowi Punktu Obsługi Klienta lub Punktu Obsługi Pasażera i wyraźnie zażądać zakodowania ulgi na karcie ŚKUP. Uczniowie, którzy już mają swoją spersonalizowaną kartę ŚKUP powinni zakodować swoje uprawnienie do ulgi na posiadanej karcie.
Aby wyrobić taką kartę, należy złożyć wniosek – można to zrobić w Punktach Obsługi Pasażera lub Punktach Obsługi Klienta oraz przez internet wchodząc na stronę www.kartaskup.pl. Karta wydawana jest bezpłatnie, ale w przypadku składania wniosku przez internet należy wnieść opłatę w wysokości 20 zł – pieniądze te znajdą się na koncie wydanej karty i będzie je można wykorzystać na przykład przy zakupie biletów – informuje Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP
Jak złożyć wniosek o wydanie spersonalizowanej karty ŚKUP?
Osoba, która ukończyła 13. rok życia, może złożyć wniosek samodzielnie (bez obecności rodzica lub opiekuna). Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, na przykład legitymację szkolną.
Jeśli taki wniosek chce złożyć rodzic lub inna osoba w imieniu dziecka, które ukończyło 13 lat, musi on mieć przy sobie podpisane przez dziecko pełnomocnictwo. Osoba składająca taki wniosek powinna mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość dziecka oraz dokument potwierdzający tożsamość pełnomocnika.
Dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia, nie mogą samodzielnie złożyć wniosku. Wniosek powinien złożyć rodzic lub opiekun prawny.
Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku?
Wnioskując o kartę dla dziecka, rodzic (opiekun) powinien okazać:
- legitymację szkolną lub dowód osobisty lub paszport dziecka
dowód osobisty rodzica (opiekuna)
W każdym przypadku rodzic lub opiekun musi mieć swój dowód osobisty. - W przypadku składania wniosków przez internet powyższe dokumenty należy przedstawić przy odbiorze karty.
Gdzie można odebrać kartę?
Kartę odebrać można wyłącznie w Punktach Obsługi Klienta. Osoba składająca wniosek o wydanie karty sama decyduje, w którym Punkcie nastąpi odbiór.
Podczas odbioru karty można zakodować swoje uprawnienie do ulgi, ale odbywa się to na wyraźne życzenie osoby odbierającej kartę (żadne uprawnienie nie jest kodowane automatycznie).
Kto jest uprawniony do korzystania z komunikacji miejskiej bezpłatnie?
Prawo do bezpłatnych przejazdów mają uczniowie do 16. roku życia, mieszkający na terenie gmin wchodzących w skład: Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Porozumienia MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Osoby upoważnione będą mogły korzystać z komunikacji bezpłatnie zgodnie z poniższymi zasadami:
- urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 września – posiadają uprawnienie do 30 września roku kalendarzowego, w którym uczeń skończył 16. rok życia;
urodzone w okresie od 1 października do 31 grudnia – posiadają uprawnienie do 16. rocznicy urodzin.