fot. arch. ITVM

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala zobaczyć, a przede wszystkim zgłosić, gdzie w naszej okolicy czyhają na nas niebezpieczeństwa, np. w ruchu drogowym. Policjanci podsumowują ubiegłoroczne zgłoszenia mieszkańców Mysłowic.

– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Narzędzie pozwala na rzetelne oraz jasne identyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego – tłumaczy sierż. szt. Łukasz Paździora, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

W minionym roku mysłowiczanie alarmowali policję za pośrednictwem mapy 462 razy. To nieco mniej niż w latach poprzednich, ale wciąż całkiem sporo. Najczęściej zgłaszamy miejsca, w których kierowcy jeżdżą z nadmierną prędkością albo takie, gdzie spożywa się alkohol.

– Każde ze zgłoszeń zostało przez policjantów zweryfikowane i sprawdzone. Potwierdzonych zostało 239 sygnalizowanych zagrożeń, z czego najwięcej z kategorii „Przekraczanie dozwolonej prędkości” – 96 przypadków i „Spożywanie alkoholu” – 60 przypadków. Często zaznaczano też miejsca, w których dochodziło do nieprawidłowego parkowania. Tutaj mamy 19 potwierdzonych zgłoszeń – wylicza sierż. szt. Paździora.

Każde zgłoszenie można szczegółowo opisać, a nawet dodać zdjęcie ilustrujące problem. Do dyspozycji jest kilkadziesiąt kategorii, m.in. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym czy dzikie wysypiska śmieci. Gdy naniesiemy na mapę jakiekolwiek zgłoszenie (tutaj znajduje się dokładna instrukcja, jak to zrobić), policjanci mają kilka dni, by tę informację zweryfikować. Jadą na miejsce i sprawdzają, czy zgłoszony przez nas problem rzeczywiście tam występuje. Dlatego jeśli zgłosimy np. nagminne przekraczanie prędkości na którejś z mysłowickich ulic, możemy się tam niebawem spodziewać kontroli z fotoradarem.

Pamiętajmy jednak, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna tutaj.