fot.arch.itvm.pl

W tramwaju linii nr 14, kursującym na odcinku Katowice – Mysłowice, za bilet będzie można zapłacić kartą. Linia ta, wraz z autobusową 297, wybrana została do przeprowadzenia testów sprawdzających, jak możliwość takiej płatności sprawdzi się w praktyce. Testy mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

Testy są wynikiem umowy podpisanej jeszcze przez KZK GOP z Mennicą Polską, dzięki której “plastikiem” będzie można płacić za przejazd całym, metropolitarnym taborem.

Na początek w trzech wybranych pojazdach linii 14 i 297 zamontowane zostaną nowe kasowniki, które umożliwią podróżnym szybkie kupienie biletów za pomocą “plastikowego pieniądza”. Pasażer, który będzie chciał skorzystać z tej opcji zakupu biletu będzie musiał wybrać na czytniku rodzaj biletu, który chce nabyć. Następnie wystarczy przyłożyć kartę, by równocześnie dokonać płatności i “skasowania” biletu za przejazd.

W taki sposób będzie można zakupić jedynie bilety strefowo-czasowe, jednak należy też pamiętać, że w trakcie trwania testów nie będzie można skorzystać z funkcji przesiadania się na takim bilecie. – informuje Anna Koters z Zarządu Transportu Metropolitalnego

W trakcie pierwszych dni testów z płatności kartą będzie można skorzystać w trzech pojazdach linii 297 i 14. Jeśli wszystko będzie działać pomyślnie – wkrótce czytniki pojawią się w pozostałych autobusach i tramwajach na tych dwóch liniach.

Po takiej formie zakupu nie otrzymamy wydruku, zakupiony bilet będzie “nabity” na karcie płatniczej. W przypadku kontroli zostaniemy oproszeni o przyłożenie karty płatniczej do czytnika, jednak nie należy się tego obawiać, gdyż jedyną informacją, jaką sczyta urządzenie, będzie ta dotycząca biletu – wyjaśnia Anna Koteras.

Testy, które mają ruszyć już w styczniu, potrwają do 12 miesięcy od czasu ich rozpoczęcia.