fot. wikimedia

Posiadacze kart ŚKUP z biletami okresowymi bez limitu przejazdów nie muszą już każdorazowo odbijać się przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu lub tramwaju. KZK GOP nie może już karać podróżnych za nieodbicie karty z biletem przy czytniku, jednak równocześnie zachęca swoich pasażerów do kontynuowania tej czynności — rejestrowanie przejazdów uprawnia do 5-procentowej zniżki przy zakupie kolejnego biletu okresowego.

Uciążliwy obowiązek

Do tej pory funkcjonował obowiązek każdorazowego odbijania karty ŚKUP przy wsiadaniu i wysiadaniu ze środka komunikacji miejskiej KZK GOP. Ten uciążliwy obowiązek od samego początku spotkał się z niezrozumieniem pasażerów korzystających z biletów okresowych bez limitu przejazdów. Przede wszystkim pasażerowie zwracali uwagę na to, że obowiązek wywołuje duży dyskomfort w korzystaniu z komunikacji — z jego powodu na każdym przystanku powoduje kolejkę oraz tłok i ścisk pasażerów przy czytniku.

KZK GOP argumentował, że obowiązek każdorazowego odbijania karty jest konieczny, gdyż dzięki temu przewoźnik zyskuje wiedzę, jak wielu pasażerów podróżuje poszczególnymi liniami.

Swoje niezadowolenie pasażerowie kierowali do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwracając uwagę na to, że skoro mają aktywny bilet bez limitu przejazdów, obowiązek rejestracji każdej podróży nie powinien obowiązywać. Urząd przyznał rację pasażerom, dlatego też KZK GOP zmieniając od 1 stycznia 2018 roku taryfę, zmienił także zapisy dotyczące odbijania karty przy czytnikach.

Zniżki za odbijanie

Z biletem okresowym bez limitu przejazdów pasażerowie nie muszą już przykładać karty do czytnika przy każdym wsiadaniu i wysiadaniu, musza natomiast pamiętać, że by aktywować kartę z biletem okresowym bez limitu przejazdów, muszą przy pierwszej podróży ją odbić. Bez tego ich bilet nie będzie aktywny i przy kontroli zostaną ukarani mandatem.

Obecnie na stronie internetowej komunikacyjnego związku znajdziemy jedynie zachętę do odbijania karty, nawet jeśli jesteśmy posiadaczami biletu okresowego bez limitu przejazdów. Brak jest już natomiast takiego obowiązku:

„Aby w pełni wykorzystać zalety ŚKUP w komunikacji miejskiej, warto zawsze dwukrotnie kasować kartę – przy wejściu i wyjściu. Jest to tzw. model „check-in – check-out”. W przypadku korzystania z biletu okresowego regularne odbijanie karty przy wejściu i wyjściu pozwala kupić kolejny bilet z 5-procentową obniżką” – czytamy w zakładce z instrukcjami dotyczącymi karty ŚKUP na http://www.kzkgop.com.pl/

Oznacza to, że ze zniżki mogą skorzystać zarówno pasażerowie korzystający z biletów okresowych z limitem i bez limitu przejazdów. Należy pamiętać natomiast, że odbicie karty przy każdym wejściu do autobusu i tramwaju jest obowiązkowe dla posiadaczy biletów okresowych z limitem.

Posiadaczy obu rodzajów biletów zachęcamy do odbijania karty przy wsiadaniu i wysiadaniu. Obniżyliśmy pułap obowiązkowych operacji odbijania przy wsiadaniu i wysiadaniu z 95% do 85%. 100 procent osiągamy, jeśli kartę odbijamy przy każdym wejściu i wyjściu. Procent ten zmniejsza się, gdy pasażer nie odbije karty przy wychodzeniu z autobusu. Zachęcamy do każdorazowego przykładania karty do czytnika, bo pięcioprocentowa zniżka w skali roku przynosi już całkiem pokaźne korzyści – mówi Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP

Przykładowo, pasażer korzystający z 30-dniowego biletu autobusowo-tramwajowego bez limitu przejazdów, który kosztuje 144 złote, jest w stanie — korzystając z pięcioprocentowej zniżki — zaoszczędzić ponad 80 złotych rocznie.

Za darmo, ale z obowiązkowym odbijaniem

Obowiązku każdorazowego odbijania karty ŚKUP będą musiały przestrzegać dzieci i młodzież do 16 roku życia, które z przejazdów mogą korzystać za darmo. Na ten temat pisaliśmy w artykule pt.: „Za darmo, ale na karcie ŚKUP. Pamiętajcie, by wyrobić ją do końca marca”