fot.arch.itvm.pl

Prezydent powołał pełnomocnika oraz dwudziestoosobowy komitet do spraw rewitalizacji Mysłowic. Ma to związek z wprowadzeniem Miejskiego Programu Rewitalizacji Miasta Mysłowice na lata 2016 – 2020+.

Celem programu jest aktywizacja mieszkańców z danego obszaru dążąca do pozbycia się takich zjawisk jak m.in. bezrobocie. W ramach programu będą organizowane także kursy i szkolenia, podwyższające kwalifikacje zawodowe. Ponadto celem programu jest poprawa jakości życia mieszkańców, polegająca m.in. na remontach budynków mieszkalnych, przeprowadzeniu ich termomodernizacji, czy zainstalowaniu centralnego ogrzewania. Ważnym elementem rewitalizacji jest również zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i przebudowa terenów zielonych. Po konsultacjach społecznych uznano, że najważniejszymi obszarami wymagającymi rewitalizacji są: Centrum, Stare Miasto i Piasek.

Komitet Rewitalizacji

Ważną rolę we wprowadzaniu zmian w dzielnicach objętych rewitalizacją będzie miał tak zwany Komitet Rewitalizacji, który będzie czuwał nad tym, by wprowadzane zmiany były zgodne z potrzebami mieszkańców i przedsiębiorców z wyżej wymienionych dzielnic, a także będzie odpowiedzialny za podejmowanie działań informacyjnych i edukacyjnych dotyczących rewitalizacji.

W skład komitetu weszli przedstawiciele różnych środowisk, podmiotów i instytucji. W dwudziestoosobowej grupie znaleźli się mysłowiczanie: Bożena Bartnicka, Stella Bautista, Jacek Cieślar, Anna Cieślik, Monika Hajduk, Łukasz Jurkiewicz, Przemysław Juroszek, Ilona Krefta, Michał Mistewicz, Izabella Nowak, Joanna Ratajczak, Ireneusz Skwirowski, Piotr Styczeń, Wiesław Tomanek, Roman Waniek, Justyna Wojak, Krzysztof Wosz, Janusz Wszołek, Aneta Wyrzycka, Paweł Zok.

Komitet jest ciałem doradczym, którego zadaniem będzie opiniowanie przebiegu rewitalizacji w mieście. Ma dążyć do spójności planowanych działań z potrzebami i oczekiwaniami. Wszystkie osoby, które weszły w jego skład, nie będą pobierały opłat za pracę w komitecie, gdyż uczestnictwo w nim ma charakter społeczny. Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu, spośród jego członków, wybrane zostanie prezydium.

Pełnomocnik

Prezydent powołał także pełnomocnika do spraw rewitalizacji. Został nim naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, Tomasz Szewczyk. To jego zadaniem jest teraz wnioskowanie o przeprowadzanie niezbędnych zmian w politykach i programach operacyjnych, w przypadku konieczności skoordynowania ich z celami Miejskiego Programu Rewitalizacji.