fot. arch. ITVM

Pod koniec stycznia 1945 r., wraz z wkroczeniem na polskie ziemie wojsk radzieckich, rozpoczęła się tragedia górnośląska, mianem której określa się aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki Ślązaków do niewolniczej pracy. W 75. rocznicę tych wydarzeń, jak co roku, mysłowiczanie uczczą pamięć ofiar tragedii górnośląskiej w ważnych historycznie miejscach w mieście.

– W sobotę 25 stycznia o godz. 8 rozpoczną się uroczystości na cmentarzu leśnym w Mysłowicach-Wesołej, których organizatorem jest mysłowickie koło Ruchu Autonomii Śląska. Natomiast o godz. 9.30, w imieniu stowarzyszenia Ślonsko Ferajna, zapraszam na obchody pod pomnikiem na mysłowickiej Promenadzie, przy ul. Powstańców – mówi Mirella Dąbek ze Ślonskiej Ferajny.

W uroczystościach wezmą udział m.in. władze miasta czy lokalne i regionalne stowarzyszenia.

– Zapraszamy również wszystkich mieszkańców Mysłowic. Uważamy bowiem, że pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom, bo jak powiedział francuski feldmarszałek Ferdynand Foch, „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie” – dodaje Mirella Dąbek.

Wyjątkowym upamiętnieniem 75. rocznicy tragedii górnośląskiej będzie także krótkometrażowy film realizowany właśnie przez Muzeum Miasta Mysłowice. Więcej o produkcji dowiecie się stąd.