Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał kolejnych pięć zarządzeń zastępczych dekomunizujących ulice w miastach regionu. Decyzją wojewody, w Mysłowicach swoją nazwę zmieniła ulica 28 stycznia. Od poniedziałku mieszkańcy tego adresu mieszkają przy ulicy Bolesława Chrobrego.

Dotychczasowa ulica 28 stycznia w Mysłowicach jest boczną uliczką od ul. Janowskiej. Przy tej wewnętrznej ulicy mieści się siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej z Janowa.

Poza Mysłowicami, wojewoda zmienił nazwy ulic w Przyszowicach (z Fornalskiej na Cichą), Mikołowie (z 27 stycznia na Witolda Pileckiego), Kaletach (z Kruczkowskiego na Kruczą) i Orzeszu (z Armii Ludowej na Ramży).

Zgodnie z propozycjami miasta

Dokonując drugiej już serii dekomunizacji przez wydanie zarządzeń zastępczych, wojewoda przychylił się do propozycji, jakie złożył mysłowicki magistrat. W połowie grudnia wojewoda zmienił nazwę z ulicy Lucjana Rudnickiego na ulicę Kazimierza Wielkiego, zgodnie z propozycją mysłowickich urzędników. Zmieniając nazwę ulicy 28 stycznia w Bolesława Chrobrego także postąpił zgodnie z propozycją zmiany, jaka wyszła z mysłowickiego ratusza.

Propozycję zmiany nazw na ulice pod patronatem polskich królów jeszcze przed pierwsza dekomunizacją wyjaśniała ówczesna rzeczniczka magistratu:

– Zaproponowaliśmy zmianę na Kazimierza Wielkiego gdyż w pobliżu mamy już ulice Mieszka I i Władysława Łokietka. Ponadto jeśli wojewoda zgodzi się z naszą propozycją, w tamtej okolicy znajdzie się także ulica Bolesława Chrobrego – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu

Czekają na dekomunizacje

Rudnickiego i 28 stycznia to nie jedyne ulice, które zdaniem IPN nawiązują do minionego ustroju i które zgodnie z ustawą muszą zmienić patronów. O wszystkich ulicach, których nazwy będą musiały ulec zmianie pisaliśmy w artykule: Już nie Rudnickiego, a Kazimierza Wielkiego. Dekomunizacja w Mysłowicach

Bez obowiązku wymiany dokumentów

Zmiana nazwy związana z dekomunizacją nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową, więc dowód osobisty, dowód rejestracyjny czy też prawo jazdy nie muszą zostać zmieniane na nowe. Jednakże po nadaniu nowej nazwy, mieszkańcy „nowych” ulic powinni pamiętać o wypełnieniu obowiązków, o których pisaliśmy w artykule: Dekomunizacja w Mysłowicach: czy zmiana nazwy ulicy oznacza konieczność zmiany dokumentów?