fot.arch.itvm.pl

Od środy (23.01) za przejazd wybranymi, dwoma autobusami 297 i w jednym tramwaju nr 14 można zapłacić kartą. Zarząd Transportu Metropolitalnego wspólnie z Mennicą Polską wprowadza pilotażowy program, za sprawą którego umożliwia bezgotówkowe transakcje. Bilet na jedno miasto kupiony bezgotówkowo kosztuje 3 złote.

Testy są wynikiem umowy podpisanej jeszcze przez KZK GOP z Mennicą Polską, dzięki której “plastikiem” będzie można płacić za przejazd całym, metropolitarnym taborem.

W pierwszym etapie bilety w ten sposób można kupić w trzech pojazdach – jednym tramwaju nr 14 oraz dwóch autobusach nr 297. Od 1 lutego system będzie dostępny we wszystkich pojazdach, kursujących na tych liniach.

Za pomocą karty płatniczej będzie można kupić bilety strefowo-czasowe normalne i ulgowe (jedno miasto/20 minut za 3 zł; dwa sąsiadujące miasta/40 minut za 3,60 zł; trzy i więcej miast/90 minut za 4,4 zł) oraz bilet na przewóz bagażu i zwierząt (za 3 zł). Bilety ulgowe są odpowiednio 50 proc. tańsze.

Należy pamiętać, że bilety kupione za pomocą karty płatniczej nie uprawniają do przesiadki. Wynika to z faktu, że w trakcie programu pilotażowego, realizowanego wspólnie z Mennicą Polską, kontrolerzy będą dysponować ograniczoną liczbą urządzeń, które pozwolą odczytać zakupiony w ten sposób bilet. W innych pojazdach i na innych liniach nie będzie to jeszcze możliwe. – wyjaśnia Kamila Rożnowska z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej GZM.

Zakup biletu za pomocą karty płatniczej jest bardzo prosty i szybki, a cała operacja trwa kilka sekund. Pasażer po wejściu do pojazdu, na czytniku Mennicy Polskiej wybiera odpowiedni bilet, a następnie płaci za niego zbliżeniowo kartą. Bilet uprawniający do przejazdu zostanie wówczas do niej przypisany. Podczas kontroli wystarczy, że pokaże swoją kartę płatniczą, a kontroler – za pomocą specjalnego urządzenia – odczyta kupiony za jej pomocą bilet.

W przypadku kontroli zostaniemy oproszeni o przyłożenie karty płatniczej do czytnika, jednak nie należy się tego obawiać, gdyż jedyną informacją, jaką sczyta urządzenie, będzie ta dotycząca biletu – wyjaśnia Anna Koteras. – informuje Anna Koters z Zarządu Transportu Metropolitalnego

Równolegle prowadzone są działania, których efektem będzie rozszerzenie systemu ŚKUP o możliwość płatności kartą. Ta funkcjonalność w pierwszej kolejności pojawi się w pojazdach dawnego MZK Tychy. Do końca czerwca br. zainstalowane zostaną czytniki ŚKUP, które pod koniec tego roku będą posiadały dodatkową funkcję obsługi karty płatniczej.