fot.ilustracyjne/KMP Mysłowice

14 stycznia w niektórych województwach rozpoczynają się ferie zimowe, w naszym województwie przypadają one w okresie od 11 do 24 lutego. Na drogach pojawi się wtedy więcej autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku. Aby wszyscy dotarli bezpiecznie na miejsce, a później szczęśliwie wrócili do domów, będą nad tym czuwali policjanci.

Dla policjantów śląskiej drogówki okres ferii zimowych wiąże się szczególnie z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu przejeżdżającym przez nasze województwo do miejsc wypoczynku i zimowych kurortów.

– Szczególnie w tym okresie odnotowujemy wzrost liczby autobusów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych. Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymaganych na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie – informuje sierż. Damian Sokołowski z mysłowickiej policji.

Zgodnie z przyjętymi zasadami kontrole autokarów w Mysłowicach prowadzone będą przez mysłowicką drogówkę w stałym miejscu – na parkingu hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bończyka.

Organizator wyjazdu lub przewoźnik, podczas zgłoszenia zobowiązany jest do wskazania daty i godziny przyjazdu autobusu w miejsce kontroli. Należy wziąć pod uwagę, iż kontrola autobusu może trwać nawet 1 godzinę. Zgłoszenia z kilkudniowym wyprzedzeniem kierować należy do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach tel. 32 3173 290 (adres mailowy: rd@myslowice.ka.policja.gov.pl).

Pamiętajmy, że w przypadku podejrzeń odnośnie trzeźwości kierowcy bądź stanu technicznego autokaru w trakcie podróży, o fakcie tym powiadomić należy telefonicznie dyżurnego policji, który skieruje patrol celem przeprowadzenia kontroli.