Wizualizacja projektu tablicy pamiątkowej, autor: Jarosław Telenga

13 lutego na murze symbolizującym ściany baraku obozowego na Promenadzie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary hitlerowskich i komunistycznych aparatów represji. Tablica ma na celu identyfikację miejsca pamięci tymczasowego więzienia policyjnego, zwanego „Rosengarten”, oraz obozu pracy, który mieścił się w Mysłowicach w latach 1945-1946.

W czasie II wojny światowej Niemcy stworzyli na Promenadzie tymczasowe więzienie policyjne, które potocznie nazywano „Rosengarten”. Nazwa najprawdopodobniej wzięła się od kołowrotu nabitego gwoździami, którym torturowano więźniów. Plamy krwi rozlewające się na ścianach przypominały ogród róż. Krótko po wojnie komuniści przekształcili to miejsce w obóz pracy.

Tablica, która pojawi się na Promenadzie, została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Autorem projektu jest mysłowiczanin Jarosław Telenga.

Historia Rosengarten i późniejszego obozu pracy jest jedną z najtragiczniejszych w Mysłowicach. Dlatego magistrat pracuje nad utworzeniem na Promenadzie specjalnej strefy pamięci, m.in. poprzez pozyskanie funduszy na postawienie pomnika.