18 mieszkań socjalnych z zasobu MZGK zostało właśnie wyremontowanych. Lokale są przeznaczone dla osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu socjalnego, które dodatkowo korzystają ze wsparcia w ramach projektów dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mogą to być m.in. kobiety z dziećmi doświadczającymi przemocy domowej czy usamodzielniający się podopieczni domów dziecka czy rodzin zastępczych.
– To jest bardzo ważne, ponieważ ten program, projekt, z którego korzystaliśmy, jego rozliczenie polega na tym, że musi zakończyć się nie samą inwestycją, która właśnie polega na wykonaniu remontu tych 18 pustostanów, ale tak naprawdę zasiedleniem – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor MZGK w Mysłowicach.
Remont mieszkań objął m.in. wymianę okien, podłóg, instalacji, a nawet utworzenie od zera łazienek z toaletą, które dotychczas były na korytarzu lub półpiętrze. Obecnie komisja lokalowa weryfikuje listy osób, spośród których zostaną wybrani uprawnieni do przydziału mieszkań.
– Korzystamy z informacji z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. O tym, czy osoby, które umieszczone są na listach osób oczekujących na przydział mieszkania socjalnego, korzystają z projektów programów dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego czy nie. Występujemy również do tych osób, które są na liście z takimi zapytaniami, ponieważ nie tylko Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej takie projekty realizuje. W związku z tym, aby nie pominąć nikogo i uwzględnić również te projekty, które realizowane są przez inne instytucje, wystąpiliśmy już tak naprawdę z pytaniami do osób, które są w pierwszej kolejności umieszczone na liście osób oczekujących na mieszkanie socjalne – informuje dyrektor MZGK.
Co ważne, od stycznia br. obowiązują nowe przepisy przyznawania mieszkań socjalnych.
– Najważniejsza zmiana polega na tym, że został ograniczony dostęp do mieszkań socjalnych, komunalnych osobom, które posiadają zadłużenie wobec miasta Mysłowice. Jest to głównie zadłużenie z tytułu wcześniej zajmowanych lokali. Do tej pory takie osoby mogły ubiegać się o przydział kolejnego lokalu, w tej chwili, już zgodnie z nową uchwałą, nową polityką mieszkaniową, osoby takie mają ograniczony dostęp do tego zasobu komunalnego – dodaje Małgorzata Książek-Grelewicz.
18 wyremontowanych lokali to duży krok w poprawie kondycji zasobu mieszkań gminnych, ale wciąż jest dużo do zrobienia. MZGK wraz z władzami miasta zapowiada czteroletni projekt „Odnowa centrum Mysłowic”, który obejmuje opracowanie koncepcji zagospodarowania części centrum miasta, w tym rewitalizację miejskich kamienic z likwidacją źródeł niskiej emisji oraz remontami pustostanów.
– W najbliższych latach realizować będziemy wielomilionowe programy związane z dociepłownieniem budynków komunalnych i realizacją kolejnych mieszkań, czyli remonty tych mieszkań, które są obecnie pustostanami. Będą to mieszkania zasiedlane mieszkańcami, którzy są na listach oczekujących i w pierwszej kolejności te osoby będą otrzymywały przydziały z Urzędu Miasta Mysłowice oraz Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Całkowity koszt remontu 18 mieszkań socjalnych to 1 178 828,00 zł, w tym 926 513,00 zł wyniosło dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Mieszkania wyremontowano w ramach projektu pn. „Utworzenie mieszkań socjalnych w Mysłowicach na terenie zdegradowanym” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.