Komendant Straży Miejskiej ogłosił konkurs na stanowisko strażnika – aplikanta. Masz nienaganną opinię, jesteś sprawny i skończyłeś przynajmniej szkołę średnią? Jeszcze do 6 lutego możesz zgłosić swoją kandydaturę!

Należy to zrobić składając dokumenty w sekretariacie komendy przy ul. Plac Wolności 7 lub przysyłając je pocztą. Niezbędne będzie CV, list motywacyjny, oświadczenie o niekaralności i szereg innych danych – ich pełny spis znajdziecie TUTAJ.

Lista osób zakwalifikowanych do konkursu zostanie opublikowana na stronie www.sm.myslowice.pl oraz na tablicy informacyjnej w komendzie w dzień po zakończeniu naboru zgłoszeń – 7 lutego. Konkurs odbywać się będzie 13 i 14 lutego, zostanie podzielony na kilka etapów. Rekrutacja rozpocznie się od weryfikacji dokumentów. Ci, którzy się zakwalifikują, przystąpią do testu z wiedzy. W tym samym dniu, tj. 13 lutego, odbędzie się także test sprawnościowy. Ostatnim etapem będzie rozmowa z Komisją Rekrutacyjną zaplanowana na 14-go lutego.

Czym zajmują się strażnicy?

Do zadań straży należy między innymi ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym. Zajmują się oni też współdziałaniem z innymi służbami w zakresie ratowania życia i zdrowia. Zabezpieczają miejsca przestępstw przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb. W miarę możliwości ustalają też świadków zdarzenia. Strażnicy ochraniają obiekty komunalne i urządzenia użyteczności publicznej, współdziałają z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Do ich obowiązków należy również doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu.

Jakie mają narzędzia w swojej pracy?

Strażnik wykonując zadania ma m.in prawo do udzielania pouczeń i legitymowania. Może ujmować i doprowadzać do najbliższej jednostki policji osoby stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. Strażnicy miejscy są uprawnieni do nakładania mandatów czy kierowania wniosków o ukaranie do kolegium do spraw wykroczeń. Mogą też podjąć decyzję o usunięciu pojazdu czy zablokowaniu jego kół w przypadkach określonych w przepisach o ruchu drogowym.