78. rocznica Tragedii Górnośląskiej, fot. iTVM

W 78. rocznicę tragedii górnośląskiej w miejscach pamięci w całym regionie pojawiają się kwiaty i znicze. W Mysłowicach ofiary tych dramatycznych wydarzeń upamiętniono na cmentarzu leśnym w Wesołej oraz pod pomnikiem ofiar obozu pracy na Promenadzie.

W naszym mieście uroczystości upamiętniające ofiary tragedii górnośląskiej odbyły się w sobotę 28 stycznia na cmentarzu leśnym na Wesołej i przy pomniku ofiar obozu pracy na Promenadzie. Na zaproszenie członków mysłowickiego koła Ruchu Autonomii Śląska i stowarzyszenia Ślōnskŏ Ferajna wzięli w nich udział m.in. wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut, poseł Wojciech Król, przedstawiciele władz miasta, w tym wiceprezydent Wojciech Chmiel, radni, przedstawicie miejskich jednostek oraz członkowie organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.

Przypomnijmy, że 12 lat temu Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił ostatnią niedzielę stycznia Dniem Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku.

„Rokrocznie w styczniu wracam myślą do roku 1945. Mroźnej zimy, zażartych walk, płonącego śniegu i tysięcy ofiar cywilnych, mordowanych, gwałconych, okaleczanych. Ten ponury okres w historii nazwano Tragedia Górnośląską 1945. Tragedią, zdefiniowaną przez Instytut Pamięci Narodowej jako »represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowane głównie ze względów narodowościowych«. Katalog tych represji był rozległy: od grabieży, masowych gwałtów i mordów poprzez wywózki w głąb Związku Sowieckiego, po realizowane bez żadnych sankcji prawnych zamykanie przez władze polskie ludności cywilnej w obozach. Przez lata nie wolno było o tym mówić i pisać. Dopiero po roku 1990 zaczęto rejestrować wspomnienia żyjących, gromadzić dokumenty, pisać o tym tragicznym dla ludności Górnego Śląska okresie i upamiętniać ofiary” pisał Edward Wieczorek na stronie internetowej Informacji Turystycznej Województwa Śląskiego.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tych mrocznych wydarzeniach w dziejach Górnego Śląska, obejrzyjcie nasze archiwalne materiały: Leśne mogiły skrywają straszną historię i Tragedia w cieniu wyzwolenia.