fot.pixabay

W środę, 30 stycznia na terenie całego kraju prowadzone były działania pn. “Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego. W Mysłowicach policjanci ujawnili w sumie 45 wykroczeń.

– Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzili wczoraj działania pn. “Niechronienie Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Akcja trwała od godziny 6.00 do 22.00, a jej celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi sierż. Damian Sokołowski z mysłowickiej policji.

Mundurowi zwracali szczególną uwagę na poruszanie się przechodniów oraz kierujących jednośladami, a także kierowców samochodów naruszających prawa pieszych. Policjanci mysłowickiej drogówki podczas działań ujawnili 45 wykroczeń. 30 wykroczeń popełnili kierowcy, 14 wykroczeń mieli na swoim koncie piesi, a 1 popełnił rowerzysta.

Wśród pieszych najczęściej dochodziło do łamania prawa poprzez przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Kierowcy natomiast najczęściej zatrzymywani byli za przekraczanie prędkości w rejonach przejść dla pieszych. Wobec osób, które popełniły wykroczenia, zarówno pieszych, jak i kierowców policjanci stosowali odpowiednie środki prawne adekwatne do zaistniałego zdarzenia. Funkcjonariusze tłumaczyli uczestnikom ruchu, jak tragiczne w skutkach mogą być nieodpowiedzialne i niezgodne z przepisami zachowania na drodze.