Wieloletni krzewiciel muzyki orkiestrowej i doświadczony działacz na rzecz mysłowickiego sportu już wkrótce odbiorą z rąk prezydenta wyróżnienia Zasłużony dla Miasta Mysłowice. Wręczenie odbędzie się 4 lutego podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która ze względu na swój uroczysty, kulturalny charakter będzie miała miejsce się w murach Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Mysłowice” od 2005 roku są przyznawane najwybitniejszym osobistościom, które przyczyniły się dla miasta i mieszkańców, nie raz swoją wybitnością rozsławiając dobre imię Mysłowic poza jego granicami. Ten wyraz uznania przyjęli już m.in. członkowie zespołu Myslovitz, dyrygent mysłowickich chórów Alojzy Bara, znany mysłowicki cukiernik Stanisław Rojewski czy mistrz budowlany Ludwik Augustyn.
Tym razem uhonorowani zostaną Józef Szendera, wieloletni i wybitny działacz sportowy oraz Mirosław Kaszuba, założyciel orkiestry „Happy Big Band”, która po zakończeniu obrad da koncert ze specjalnym udziałem Artura Andrusa.
Doceniony muzyk to absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych o kierunku dyrygentura orkiestr dętych. Od 2005 roku objął stanowisko dyrygenta Orkiestry Dętej Kopalni Mysłowice-Wesoła, powstałej z połączenia dwóch orkiestr funkcjonujących na terenie miasta. Na bazie tego zespołu stworzył także orkiestrę rozrywkową Happy Big Band. Reprezentuje ona nasze miasto nie tylko na górnym śląsku, w Polsce ale także za granicą. Na ośmiu płytach, które nagrali z zespołem, widnieje logo miasta i herb. Za występy i konkursy otrzymują liczne nagrody. Mirosław Kaszuba współpracował z wieloma gwiazdami polskiej estrady m.in. z Ewą Bem, Krystyną Prońko, Mietkiem Szcześniakiem czy Zbigniewem Wodeckim.
Józef Szendera natomiast od najmłodszych lat interesował się sportem, w szczególności lekkoatletyką. Mając 16 lat wstąpił do sekcji lekkoatletycznej KS Górnik 09, gdzie trenował biegi średnio i długodystansowe. Jego indywidualna kariera trwała prawie 20 lat. Mimo to nie zrywa przygody ze sportem – pracuje społecznie w klubie oraz w Śląskim Okręgowym Związków Lekkiej Atletyki jako działacz, trener i sędzia. Od 1 stycznia 2015 roku pełni obowiązki prezesa UKS Chromik Mysłowice. Dzięki jego staraniom w mieście wprowadzono pozalekcyjne zajęcia ze sportu w szkołach – popularne SKS-y. Ponad 30 lat pracy w MOSiRze zaowocowało tym, że w Mysłowicach funkcjonuje sekcja lekkiej atletyki, przez którą przewinęły się setki dziewcząt i chłopców.
Znajomych, rodziny i wszystkich mysłowiczan chętnych wziąć udział w tym uroczystym wydarzeniu zapraszamy na godz. 16.00 do Mysłowickiego Ośrodka Kultury (ul. Grunwaldzka 7).